Na tczewskich seniorów czekają opaski do monitoringu zdrowia. Bezpłatne urządzenia można pobrać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Opasek jest 200, a zapotrzebowanie na nie jest duże.
Urządzenie umożliwia zdalne połączenie z centrum telemedycznym, co może mieć wpływ na szybką reakcję medyków w sytuacji krytycznej.
– Takie połączenia są wykonywane przez seniorów bardzo często, z różnych przyczyn, w różnych sytuacjach. Mamy także zgłoszenia, że opaska kilku osobom uratowała życie. Pani nie wiedziała, że miała zawał, opaska to wykryła, namierzyła ją GPS i została wysłana karetka. Ta mieszkanka szczęśliwie żyje. Żeby mieć opaskę, trzeba wypełnić kartę pacjenta, którą można pobrać od nas ze strony lub też gotowy wydruk można pobrać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie. Wypełnioną kartę należy do nas dostarczyć, wtedy wydajemy opaskę, a senior podpisuje umowę użyczenia tej opaski i bezpłatnie z niej korzysta – mówi Monika Kuczora z MOPS w Tczewie.
Opaska monitoruje parametry życiowe i wyposażona jest w:
- Detektor upadków
- Przycisk SOS
- Pomiar tętna
- Lokalizacja GPS
- Dwustronna komunikacja głosowa
- Czujnik zdjęcia opaski
- Pomiar poziomu naładowania baterii
JAK SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU?
Osoba, która chce wziąć udział w programie Korpus Wsparcia Seniorów Moduł II, musi mieć ukończone co najmniej 60 lat, musi złożyć wypełnioną kartę pacjenta wraz z podpisanym RODO druki do pobrania w biurze podawczym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub ze strony www.mops.tczew.pl. Osoby mieszkające same bez wsparcia ze strony rodziny mogą skontaktować się z pracownikiem socjalnym celem dostarczenia stosownych dokumentów tel. 698-292-211 lub (058) 777 00 20 (30) wew. 128 lub 130.
Po złożeniu kompletu dokumentów pracownik MOPS kontaktuje się bezpośrednio z klientem w celu podpisania stosownej umowy użyczenia i pobrania „opaski bezpieczeństwa”.
Filip Jędruch/puch