Nawet 30 tysięcy złotych mogą otrzymać pracodawcy z powiatu malborskiego w ramach refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
Wnioski będą przyjmowane do 10 sierpnia. Środki pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Odpowiednie formularze oraz regulamin można znaleźć na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku.
Z bezpłatnej usługi teleopieki mogą korzystać seniorzy z Kwidzyna. Pomoc skierowana jest do osób, które ukończyły 65 lat, a ich stan zdrowia uniemożliwia w pełni samodzielne funkcjonowanie.
W ramach programu „Korpus wsparcia seniorów” Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dostarczył już pierwsze opaski bezpieczeństwa, wyposażone w specjalny guzik alarmowy, które umożliwiają monitorowanie kondycji osoby starszej i szybkie reagowanie w przypadku jej nagłego pogorszenia.
Aby otrzymać darmową opaskę bezpieczeństwa, wystarczy zgłosić się do kwidzyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Program „Korpus Wsparcia Seniorów” jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Gminna Biblioteka Publiczna w Stegnie otrzymała prawie 11 tysięcy złotych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Niedługo na jej półkach pojawią się pierwsze nowości, przede wszystkim literatura fantastyczno-naukowa, kryminały, biografie, reportaże i książki dla dzieci.
– W kolejce po nowe tytuły ustawią się nie tylko mieszkańcy Stegny, ale i turyści. Zwłaszcza osoby przyjeżdżające z większych miast nie mogą wyjść z podziwu, że u nas są dostępne książki, na które w swoich bibliotekach muszą się zapisywać i czekać tygodniami. Ostatnio jedna z odwiedzających wypożyczyła książkę, na którą u siebie czekała pół roku – podkreśla Bogumiła Stopińska, kierownik placówki.
Biblioteka w Stegnie uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa od 2011 roku. Pozyskane dofinansowania stanowią około 40 proc. rocznego budżetu biblioteki przeznaczonego na zakup książek.
Na kolejny rajd rowerowy z historią zaprasza Oddział Przewodnicki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego imienia Stefana Dubyny w Malborku.
6 sierpnia po raz dziewiąty odbędzie się wyprawa z cyklu „Szlakiem wojen polsko-szwedzkich”. Tym razem miejscem docelowym cyklistów będzie Sztumska Wieś, gdzie 12 września 1653 roku zawarto rozejm, który na 20 lat przerwał wojnę Rzeczypospolitej z jej północnym sąsiadem. O tym wszystkim w trakcie wyprawy mówić będzie Bogdan Mader, komandor rajdu i pasjonat historii XVII-wiecznego Powiśla.
Zbiórka chętnych do udziału w wyprawie odbędzie się w piątek o godzinie 9:00 na placu Kazimierza Jagiellończyka w Malborku, przy pomniku króla.
Hanna Brzezińska, Witold Chrzanowski/MarWer