Jak dobrze napisać CV oraz jak odpowiednio wyglądać podczas rozmowy u pracodawcy, podpowie Urząd Pracy w Słupsku. Rozpoczęła się akcja „Marzec na obcasach”. Dzięki spotkaniom z doradcami zawodowymi i wizażystkami, panie, które poszukują pracy, poznają trudną sztukę sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz autoprezentacji przed pracodawcą.
– To warsztaty rozwojowe dla pań – mówi Aneta Blank-Kornacka, doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słupsku. – Mamy gorszą sytuację na rynku pracy wśród kobiet. Dlatego chcemy wyciągnąć je z domu, przekonać je do tego, że są wartościowymi pracownikami, mogą się pokazać i naprawdę dużo zdziałać na rynku pracy.
PIERWSZE WRAŻENIE
Podczas spotkania, które odbędzie się 20 marca, panie dowiedzą się jak pisać CV i inne dokumenty aplikacyjne do pracy.
– Chcemy pokazać, że te dokumenty to taki nasz wizerunek, nasza wizytówka – dodaje Aneta Blank-Kornacka. – W zależności od tego, jak je sporządzimy, tak będziemy postrzegani przez pracodawcę. Podczas drugiego spotkania, 27 marca będzie przekorny temat: „Jak mnie widzą, tak mnie piszą, czyli sztuka autoprezentacji”. Chcemy pokazać, jak mamy wyglądać, jak się pokazać i zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej u pracodawcy. Niestety, ale wizualnie musimy bardziej przyłożyć się, niż panowie. Zaprosimy też wizażystkę, która pokaże, jak się delikatnie pomalować i jednocześnie idealnie wyglądać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Doradcy zawodowi w Powiatowym Urzędzie Pracy spotykają się z różnym stanem wiedzy o tym, jak prezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
– Tendencja jest coraz lepsza, ale CV wygląda bardzo różnie i często nie powinno być przekazywane do pracodawcy – dodaje Blank-Kornacka.
WYGLĄD TEŻ MA ZNACZENIE
Podstawowym grzechem przyszłych pracowników jest nieumiejętność pisania dokumentów oraz brak umiejętności pisemnego formułowania myśli. Innym – brak znajomości podstaw prawnych, które powinny być zawarte w takich dokumentach, m.in. umieszczania klauzuli o RODO oraz umieszczania zdjęć z życia prywatnego w takim dokumencie. Mamy też problem z wyglądem. Według oceny doradców zawodowych, ubrania bywają nieświeże, często brudne, podobnie jest z czystością włosów oraz paznokci.
– Ten problem dotyczy w większości osób młodych, które wychodzą ze szkoły – twierdzi doradca. – My też musimy dobrze wyglądać. Odpowiednie stanowisko – odpowiedni strój. Przede wszystkim czysty. Niestety spotykamy się z różnymi przypadkami.
Spotkania odbędą się 20 i 27 marca. Są bezpłatne i przewidziane dla pań zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotne.
Posłuchaj materiału naszego reportera.
Marcin Kamiński/jr