Słupska placówka medyczna przeprowadziła prawie setkę tego typu operacji. Liczba ta zwiększa się z roku na rok, a pacjenci są nawet bardziej niż zadowoleni. Czas oczekiwania na taką operację to, na ten moment, pół roku.
Niemal sto operacji zmniejszania żołądka przeprowadzili w tym roku lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku. To zabiegi pozwalające osobom otyłym na znaczną redukcję masy ciała.
– W sumie w ciągu pięciu lat takich operacji przeprowadziliśmy niemal trzysta – mówi dr Michał Duszewski. – Najczęściej jest to zabieg rękawowej resekcji żołądka, czyli wycięcia około osiemdziesięciu pięciu procent tego narządu z wytworzeniem takiego rękawa, który ma pojemność około stu mililitrów. Po zjedzeniu takiej ilości pokarmu pacjent odczuwa sytość. Co więcej usuwamy także część żołądka, która odpowiada za produkcję greliny, hormonu głodu u człowieka. Mniejsze uczucie głodu i mniejsza pojemność żołądka- tak działa ta operacja – dodaje dr Duszewski.
ZADOWOLONA PACJENTKA
Pani Małgorzata, pacjentka szpitala, schudła 60 kilogramów między innymi dzięki operacji zmniejszenia żołądka.
– Po ciąży przytyłam około trzydziestu kilogramów i nie mogłam tego zrzucić. Potem pojawiły się nowe kilogramy. Próbowałam wszystkiego – tabletek, diet i w końcu trafiłam tu do szpitala w Słupsku. Tutaj zaproponowano mi ten zabieg. Moja waga w najgorszym momencie to było około 120 kilogramów. Teraz ważę 59-60 kg – wyznaje pacjentka. – Żyję innym życiem, dalsi znajomi mnie nie poznają. Ktoś pytał mojego teścia czy jego syn ma nową żonę. Takie sytuację też się zdarzają. Mogę biegać, chodzić po górach, jeździć na łyżwach, dogonić swoje dziecko na podwórku – dodaje pani Małgorzata.
SPECJALIŚCI Z RÓŻNYCH DZIEDZIN
Oprócz zabiegu pacjenci mają zapewnioną opiekę psychologa oraz dietetyka.
– Udało nam się skompletować zespół specjalistów i to nie tylko lekarzy. Na początku każdy z pacjentów przed operacją musi zredukować wagę swojego ciała o około dziesięć procent. Potem są jeszcze dieta i zajęcia z psychologiem. To jest proces, który trwa, ale przynosi naprawdę wymierne efekty. Mam nadzieję, że takich zabiegów w roku 2020 uda nam się przeprowadzić około stu dwudziestu – dodaje ordynator oddziału, dr Cezary Kaczmarkiewicz.
Czas oczekiwania na zabieg w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku to około pół roku.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU:
Przemysław Woś/ak