24 lutego jest oficjalną datą urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza herbu Nieczuja – malarza, prozaika i dramaturga, filozofa i teoretyka sztuki, fotografika, szerzej znanego jako Witkacy. Tego dnia Słupsk upamiętniał artystę w sposób szczególny.
Witkacy w sercu wielu słupszczan ma szczególne miejsce, pomimo że Słupsk nigdy nie znalazł się na mapie nadmorskich wojaży Witkacego. Słupsk może pochwalić się największą kolekcją prac plastycznych, sygnowanych przez Firmę Portretową S.I. Witkiewicz. Jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku obecny jest w przestrzeni miejskiej – jest patronem Nowego Teatru i Liceum Plastycznego, a jego duch jest też wyczuwalny m.in. w Ośrodku Teatralnym RONDO.
– Myślę, że on sam nie przewidział tego nawet. 135 urodziny Stanisława Ignacego Witkiewicza w roku, w którym wystawa, największe zbiory prac Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego, obchodzi 55 lat – mówi Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury.
URODZINOWE PREZENTY OD SŁUPSZCZAN
W organizacje imprez z okazji urodzin Witkacego włączyły się trzy instytucje: Liceum Plastyczne, Muzeum Pomorza Środkowego i Słupski Ośrodek Kultury.
– To jest bardzo duża impreza, właściwie od rana do wieczora coś się dzieje. Ja współorganizowałam korowód Witkacego – mówi Patrycja Dzienisz, uczennica Liceum Plastycznego. – Mam nadzieję, że dołączy do nas sporo osób. Idziemy w maskach, poprzebierani. Będzie wesoło, głośno i kolorowo – dodaje Patrycja.
Cykl wydarzeń, upamiętniających zarówno osobę, jak i twórczość nietuzinkowego artysty, trwał od soboty. W poniedziałek o 17:00 Biały Spichlerz organizuje wykład, poświęcony wczesnej twórczości Witkacego, młodzież z Liceum Plastycznego prowadzić będzie szereg działań w przestrzeni miejskiej, natomiast OT Rondo zaprasza na Ekscentryczny Wieczór Urodzinowy Stasia o 19:00, który będzie… ekscentryczny.
POSŁUCHAJ:
Joanna Merecka-Łotysz/ak