Pięć nowych szlaków turystycznych przygotowano na nowy sezon letni w Ustce. Łącznie mają ponad 15 kilometrów długości. Wszystkie są oznakowane i podzielone tematycznie.
Eliza Mordal z Urzędu Miejskiego w Ustce powiedziała Radiu Gdańsk, że poziom trudności tras nie powinien nikomu przysporzyć większych problemów.
– Długość szlaków ma od 2,5 do 6 kilometrów. Zapraszamy miłośników spacerów, nordic walking oraz rowerzystów. Trasy nie są wymagające, mogą z nich korzystać rodziny z dziećmi.
PEREŁKI ARCHITEKTURY
Szlak Portowy (czarny) zaczyna się przy ujściu portu, po zachodniej stronie kładki, na przedłużeniu Promenady. Dalej trasa wiedzie na południe, ul. Bohaterów Westerplatte, mijając takie miejsca jak żurawik portowy, spichlerz portowy i magazyn spirytusu. Ten ostatni to pozostałość po czasach, kiedy Ustka była ważnym eksporterem tego alkoholu. Długość szlaku to około 3 km.
Szlak Dawnej Ustki (czerwony) jest gratką dla miłośników poznawania historii. Niedługi spacer prowadzi ulicami z różnorodną zabytkową zabudową – od rybackich domów w czarno-białą kratę po dostojne wille z przełomu XIX i XX wieku. Przejście szlaku to świetna okazja żeby poznać bliżej miasto i jego dzieje poprzez mijane po drodze obiekty. Trasa jest okrężna – zaczyna się oraz kończy u zbiegu ulic Marynarki Polskiej i Czerwonych Kosynierów, w sąsiedztwie Muzeum Ziemi Usteckiej. Jej długość to około 2,5 km.
NADMORSKO-LEŚNY KRAJOBRAZ
Szlak Uzdrowiskowy (niebieski) to trasa, która prowadzi od niedawno otwartych tężni do okolic latarni morskiej (ale nie w linii prostej). Można ją podzielić na dwie części – miejską i przyrodniczą. Ta pierwsza wiedzie ulicami Ustki, druga – terenami leśno-parkowymi. Końcowy odcinek to Promenada Nadmorska, włączona w obręb proponowanej wędrówki na całej swojej długości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przejść trasę w odwrotnym kierunku lub przemierzyć tylko jej część. W sumie to około 6,5 km.
Szlak Uroczysko (zielony) Ustka poleca wszystkim, którzy chcą zaczerpnąć zbawiennych dla zdrowia sosnowych olejków eterycznych. Wiedzie on przez teren nadmorski, rozciągający się po zachodniej stronie Ustki – między plażą a zabudową mieszkaniową. Miejscami trasa szlaku przebiega utwardzonymi alejkami, dzięki czemu teren nabiera przyjemnego charakteru leśno-parkowego. Podczas spaceru podziwiać można liczne strome wzgórza, jednak szlak prowadzi głównie u ich podnóża. Jego długość to około 6 km.
TRASA PRZEZ REZERWAT
Szlak Buczyna nad Słupią (żółty) to trasa prowadzi przez jedyny w obrębie miasta rezerwat przyrody – Buczyna nad Słupią. Warto go obejść, żeby zobaczyć różnorodne ekosystemy przyrodnicze zgrupowane na relatywnie niewielkim obszarze. Są tu grądy, olsy, łęgi, a także rozmaite typy lasów bukowych. Te piękne, monumentalne i ozdobne drzewa nazywane są niekiedy „leśnymi katedrami”. Szlak jest nieco dzikszy od Uroczyska – prowadzi przez trudniej dostępne tereny rezerwatu przyrody. Jego długość to około 3 km.
Szczegóły wszystkich tras można znaleźć na stronie visit.ustka.pl
Paweł Drożdż/pb