Wojska Obrony Terytorialnej pomogą przy rozwożeniu posiłków dla kombatantów i seniorów. To odpowiedź na apel restauratorów ze Słupska sprzed kilku dni. O sprawie informowaliśmy na antenie Radia Gdańsk. Zaraz po apelu do właścicieli restauracji odezwało się wojsko.
– Od początku, gdy tylko pojawił się koronawirus, naszym priorytetem było wsparcie służby zdrowia oraz kombatantów i osób w podeszłym wieku – mówi oficer prasowy 7. Brygady Obrony Terytorialnej porucznik Tomasz Klucznik.
– Nasi żołnierze dbają o potrzeby tych osób, rozmawiają z nimi, są w stałym kontakcie. Można porównać to do opieki wnuczka nad babcią. Jeżeli trzeba zrobić zakupy, wyprowadzić psa, naprawić drobną usterkę, to taki senior wie do kogo zadzwonić. Największym wsparciem jest jednak świadomość, że nie zostali oni sami i mają do kogo zadzwonić i że tę pomoc otrzymają – dodaje.
PONOWNA WSPÓŁPRACA
Tomasz Klucznik podkreśla, że organizacja posiłków była od początku zadaniem m.in. Caritasu, ośrodków pomocy społecznej i restauratorów
– Naszym zadaniem była logistyka, czyli dostarczanie jeszcze nieposegregowanej żywności do tych ośrodków. Tam następowało przygotowywanie paczek żywnościowych czy też posiłków. Później je rozwoziliśmy. Gdy latem nastąpił spadek zakażeń, nasze zaangażowanie zostało zmniejszone, bo organizacje zaczęły to robić we własnym zakresie i wróciły do funkcjonowania jak przed pandemią. Z uwagi na to, co się teraz dzieje, ponownie weszliśmy we współpracę z ośrodkami pomocy, restauratorami i Caritasem. Od piątku zaczynamy dostarczać nie tylko paczki, ale i ciepłe posiłki – tłumaczy oficer prasowy 7 Brygady Obrony Terytorialnej.
PROBLEMY SĄ ZA NAMI
Restauratorka Beata Sawicka z Młyna Słupskiego cieszy się z takiego rozwoju sytuacji.
– Mieliśmy problemy, ale na szczęście są one za nami. Mamy deklarację, że wojsko rozwoziło obiady. Na szczęście okazało się, że, mimo procedur wojskowych, da się to przyspieszyć i mam odpowiedź od wojska, że od piątku zaczynają, podobnie jak na wiosnę – mówi Beata Sawicka.
POMOC
Restauratorka dodaje, że dziennie będzie do rozwiezienia około 20 obiadów, połowa z nich przygotowywanych w Słupsku będzie dostarczana m.in. do Sławna.
O pomoc dla seniorów w zakupach, dostarczaniu leków i posiłków można zwracać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub organizacji zajmujących się seniorami i kombatantami.
Marcin Kamiński/pb