Cenne odkrycie archeologiczne w Słupsku. Drewno wykorzystane do budowy obwarowań obronnych w mieście pochodzi z 1387 roku. Ślady umocnień odnaleziono podczas prac rewitalizacyjnych na bulwarach nad Słupią w listopadzie ubiegłego roku. Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dotarły wyniki badań dendrochronologicznych znalezionego materiału.
To mogą być pierwsze lub jedne z pierwszych umocnień ówczesnego miasta. – Z badań wynika, że drzewo wykorzystane do wykonania tych umocnień ścięto w roku 1387. To bardzo ciekawe i unikatowe znalezisko, bo pochodzące z początków średniowiecznego miasta – poinformowała Krystyna Mazurkiewicz-Palacz z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku.
Co ciekawe, ceglany mur obronny przesunięto niegdyś bliżej rzeki i z prac archeologów wynika, że przebiegał on nieco inaczej, niż dotychczas sądzono.
NA KOLEJNE ODKRYCIE CZEKANO PONAD 60 LAT
Ostatni raz podobne znaleziska odkryto w 1959 roku na Starym Rynku w Słupsku. Podczas budowy późniejszego kina Millenium znaleziono średniowieczną zabudowę trzech drewnianych domów oraz dwóch ulic z prowizorycznym systemem kanalizacyjnym. Wtedy szacowano, że drewniane pozostałości miasta pochodzą z okresu od dwunastego do czternastego wieku.
Przemysław Woś/mw