Słupsk wśród miast obniżającego się potencjału. Ranking przygotowała Polska Akademia Nauk na potrzeby Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.
Porównując dwa okresy – 2004-2014 i 2008-2018 – Słupsk z pięciu wskaźników, które świadczyć mają o stagnacji w rozwoju miasta, zwiększył ich liczbę do siedmiu. To ranking uwzględniający liczbę mieszkańców, liczbę bezrobotnych, zmiany w dochodach budżetowych, liczbę podmiotów gospodarczych czy liczbę siedzib spółek i instytucji o znaczeniu strategicznym.
(Fot. materiały PAN)
Jak czytamy w raporcie, badaniu poddanych było 27 miast (za okres 2004-2014+ były to aż 33 miasta, spośród których kilka to byłe miasta wojewódzkie – Elbląg, Jelenia Góra, Legnica, Piła, Słupsk, Tarnobrzeg). Jest to zatem grupa, której nie można, jak w delimitacji z 2016 r., identyfikować poprzez pryzmat zwłaszcza zmiany statusu administracyjnego w 1999 r. Warto jednak zauważyć, że część z miast tej kategorii pojawiła się w delimitacji za 2008-2018 wśród miast „kryzysowych”, a więc można dostrzec pogorszenie się sytuacji w byłych miastach wojewódzkich w ciągu ostatnich kilku lat.
Dokument zwiera dane o 252 miastach w Polsce, które mają co najmniej 15 tysięcy mieszkańców lub są siedzibami władz samorządowych na poziomie powiatu.
Przemysław Woś/ap