W poniedziałek słupski szpital wznowił szczepienia medyków przeciwko koronawirusowi. Pracownicy służby zdrowia szczepieni są preparatem AstraZeneca. Pierwszą dawkę szczepionki ma przyjąć w poniedziałek 140 osób z tej grupy.
– Szczepienia dotyczą osób z grupy „0” do 69 roku życia – mówi Marcin Prusak, rzecznik słupskiego szpitala. – Osoby starsze niestety muszą oczekiwać na szczepienie populacyjne lub wznowienie szczepień innymi preparatami – dodaje Marcin Prusak.
Na pierwszą dawkę szczepionki w powiecie słupskim wciąż czeka niemal 1,5 tysiąca lekarzy. Szczepienia pracowników podmiotów medycznych potrwają do 21 marca. Do tej pory w szpitalu węzłowym w Słupsku zaszczepiono prawie 1,4 tysiąca osób z tej grupy.
DWA REFERATY W SŁUPSKIM RATUSZU CZASOWO ZAMKNIĘTE
W słupskim ratuszu z powodu zakażeń koronawirusem ograniczone jest funkcjonowanie Centrum Obsługi Mieszkańców oraz zawieszona działalność Referatu Ewidencji Ludności. Wskutek pandemii zawieszona czasowo została również działalność Referatu Ewidencji Kierowców.
– Na ten moment wszystkie sprawy, związane z meldunkami i prawami jazdy, nie będą bezpośrednio prowadzone, z uwagi na nieobecność pracowników tych referatów do odwołania. Kiedy tylko będzie można na nowo uruchomić pracę wspomnianych referatów, natychmiast powiadomimy państwa i mieszkańców – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik słupskiego magistratu. – Wnioski, formularze, pisma można kierować elektronicznie lub wrzucając do skrzynki podawczej, znajdującej się na parterze budynku ratusza. Te wnioski będą gromadzone, rejestrowane, a po powrocie do pracy pracowników Referatu Ewidencji Ludności i Referatu Ewidencji Kierowców będą rozpatrzone zgodnie z kolejnością wpływu – tłumaczy Monika Rapacewicz.
WYDŁUŻONE ODSTĘPY MIĘDZY KOLEJNYMI DAWKAMI SZCZEPIONEK
Od poniedziałku zmieniają się także zasady podawania szczepionki na COVID-19. Wydłużony zostaje czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki: w przypadku preparatu AstraZeneca – do 12 tygodni, a w przypadku preparatu Pfizera – do 42 dni. Zmieniły się także zasady szczepienia ozdrowieńców – otrzymają oni szczepionkę po w odstępie nie dłuższym niż sześć miesięcy od momentu zachorowania. Do grupy pierwszej dodano także pacjentów onkologicznych oraz osoby czekające na przeszczep.
W regionie słupskim potwierdzono w poniedziałek 42 nowe zakażenia koronawirusem. Patogen wykryto u 24 osób ze Słupska i 18 z powiatu. W powiecie bytowskim są cztery zakażenia, w lęborskim – 48. W województwie pomorskim – 715, a w kraju – 6170.
Joanna Merecka-Łotysz/am