Cmentarzysko kurhanowe i grodzisko w Obłężu doczekały się badań archeologicznych. Do końca sierpnia na miejscu pracują naukowcy i studenci z Uniwersytetu Warszawskiego. Badania będą prowadzone w sposób nieinwazyjny. Część z nich będzie polegała na wykonaniu wykopów sondażowych.
W Obłężu w gminie Kepice przez cztery tygodnie będą prowadzone prace archeologiczne na obszarze 200 metrów kwadratowych na starym cmentarzysku w okolicy grodziska. Archeolodzy mają nadzieję na znalezienie śladów osadnictwa związanego z grodziskiem i śladów pochówków.
– Mamy potrzebę sprawdzenia funkcji tego miejsca i jego zasięgu. Jeśli chodzi o to stanowisko, to już wcześniej były robione badania rozpoznawcze w okresie przedwojennym, ale też w roku 1964. Wówczas już odkryto około 150 fragmentów ceramiki, różnie datowanej, w okresie od wieku IX do XI. Teraz chcemy się dowiedzieć trochę więcej o tych miejscach – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
NIEPRZEWIDYWALNE MIEJSCA
Badania będą prowadzone w sposób nieinwazyjny. Część z nich będzie polegała na wykonaniu wykopów sondażowych. Jak informuje Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, region słupski jest bardzo atrakcyjny dla archeologów.
– Ten teren wiąże się z różnymi kulturami i z różnym czasem osadnictwa. Mamy obiekty, które zostały zakwalifikowane jako takie charakterystyczne dla osadnictwa, ale mamy też niespodzianki w postaci nieprzewidywalnych miejsc zasiedleń albo nieprzewidywalnych form architektonicznych na naszych terenach – mówi kierownik słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
Kinga Siwiec/pb