W Łebie trwa międzynarodowa konferencja, poświęcona ochronie walorów przyrodniczych parków narodowych. Tegoroczne, czternaste już spotkanie organizuje Słowiński Park Narodowy. Wydarzenie, które odbywa się niemal każdego roku, jest wspólną inicjatywą Polskich Parków Narodowych, Ambasady USA w Warszawie, Konsulatu USA w Krakowie oraz Grupy PGE.
Chronić czy udostępniać? Na to pytanie szukają odpowiedzi pracownicy parków narodowych z całej Polski i nie tylko. W Łebie odbywa się konferencja międzynarodowa, zorganizowana przez Słowiński Park Narodowy. Potrwa ona trzy dni i zakończy się wycieczką w teren, aby goście SPN mogli zobaczyć, o czym podczas wykładów mówili prelegenci.
Wydarzenie odbywa się pod tytułem „Ochrona ekosystemów wodnych a ich udostępnianie”, choć ciekawe pomysły znajdą tu nie tylko pracownicy parków, na których terenach znajdują się duże zbiorniki wodne, bo – jak uważają uczestnicy konferencji – problemy, z którymi muszą się borykać strażnicy natury są wspólne, niezależnie od miejsca na ziemi.
Największym wyzwaniem jest kierunkowanie ruchu turystycznego i radzenie sobie z coraz większym napływem osób wizytujących dzikie tereny. Kluczem do sukcesu, aby połączyć ze sobą ochronę walorów przyrodniczych z ich udostępnianiem szerokiemu gronu odbiorców, ma być edukacja.
O problemach i sukcesach Parków Narodowych rozmawialiśmy:
z Grzegorzem Radwańskim, dyrektorem Słowińskiego Parku Narodowego:
oraz z Andrzejem Rajem, dyrektorem Karkonoskiego Parku Narodowego:
Kinga Siwiec/aKa