Analiza medialności polskich parlamentarzystów PSMM nie pozostawia złudzeń. Słupski poseł i rzecznik rządu Piotr Müller to najbardziej medialny polityk z Pomorza. Tuż za nim są Jarosław Sellin i Barbara Nowacka.
Medialny kompas polityczny na Pomorzu w praktyce wskazuje tylko na jedno nazwisko. Mowa o Piotrze Müllerze, pośle PiS ze Słupska i rzeczniku rządu. Tak wynika z analizy liczby publikacji, dotarcia z przekazem czy obecności w mediach społecznościowych, którą za okres od maja 2022 roku do kwietnia 2023 przeprowadził PSMM – firma zajmująca się monitoringiem mediów.
ZDECYDOWANA PRZEWAGA
Opublikowany właśnie raport pokazuje, że Müller pojawił się aż w 48 555 publikacjach. Dla porównania Jarosław Sellin, czyli poseł PiS i sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego był obecnych 6 280 razy, a Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej 3 833. Co ciekawe, choć Nowacka pod tym względem znajduje się na trzeciej lokacie, to w kontekście dotarcia publikacji do odbiorów zajmuje drugie miejsce za Müllerem i przed Sellinem.
PSMM nie ukrywa, że wysoka pozycja Piotra Müllera wiąże się z pełnioną przez niego funkcją rzecznika rządu.
– Piotr Müller pojawiał się na łamach mediów bardzo często, osiągając wysoką popularność także w źródłach spoza województwa pomorskiego, np. w województwie mazowieckim, czy małopolskim – czytamy w raporcie. – Był aktywną i dobrze widoczną postacią w debacie publicznej. Ogólnopolskie stacje, jak TVP Info, TVN24, Polsat News czy Polskie Radio 24 – wzmiankowały go najczęściej spośród wszystkich obecnych w raporcie polityków. Ze względu na charakter funkcji, aktywność Piotra Müllera wiązała się z bardzo szerokim katalogiem tematów, jego wypowiedzi dotykały niemal każdego obszaru życia publicznego. Jako rzecznik rządu brał udział w publicznych sporach z opozycją, co nabierało szczególnego rozgłosu przy medialnych wymianach zdań z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. Tak jak wtedy, gdy w marcu zarzucał mu prorosyjską politykę, wytykając spotkania z Władimirem Putinem, czy podważając wiarygodność obietnic socjalnych w kontekście wcześniejszych rządów PO – czytamy w raporcie.
AKTYWNOŚĆ JAROSŁAWA SELLINA
Jarosław Sellin był obecny w lokalnych mediach w związku z pełnionymi funkcjami, będąc sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnym Konserwatorem Zabytków. Jego nazwisko często pojawiało się w relacjach np. z wydarzeń z dziedziny kultury i sztuki. Polityk w największym stopniu zawdzięczał popularność stacjom i portalom związanym z Polskim Radiem. Sellin przy okazji rocznicy Powstania w getcie warszawskim powracał w Polskim Radiu do kwestii reparacji wojennych Niemiec wobec Polski. Sytuował się jako zdecydowany zwolennik wywierania presji na Niemcy. Przywoływał skalę strat, jakie poniósł naród polski w związku z okupacją i wzywał sąsiedni kraj do „rozliczenia się z historią”.
Właśnie donośność i aktualność tematów, szczególnie ogólnopolskich i w ogólnopolskich mediach, w których wypowiadają się politycy, winduje ich w mediach.
AKTYWNOŚĆ BARBARY NOWACKIEJ
I tak posłanka Barbara Nowacka – zdaniem PSMM – medialną popularność zawdzięczała w największym stopniu stacji TVN24, gdzie była zapraszana jako gość m.in. do audycji „Fakty po faktach” czy „Kawa na ławę” oraz do bieżących serwisów informacyjnych. Według wyliczeń autorów raportu największa liczba emisji przypadała w rocznicę orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, uznającego za niekonstytucyjny zapis ustawy antyaborcyjnej. Barbara Nowacka pozycjonowała się wśród radykalnych krytyków tamtego ruchu, zapowiadając wyciąganie odpowiedzialności oraz liberalizację prawa. Jej argumenty w sprawie planowanym zmianom w oświacie prezentowały duże tytuły gazetowe i portale internetowe. Agendą posłanki było też promowanie liberalnego, czerpiącego z lewicowego światopoglądu i otwartego na wiele środowisk modelu kształtowania edukacji.
KTO POZA PODIUM?
Co z pozostałymi posłankami i posłami z regionu? Na liście 26 nazwisk trzeba wymienić Marcina Horałę (PiS – 3181 publikacji i czwarte miejsce) oraz Artura Dziambora (Wolnościowcy – 3023 publikacji i piąta lokata). W pierwszej dziesiątce pojawili się też kolejno Tadeusz Cymański (PiS), Kazimierz Smoliński (PiS), Joanna Senyszyn (Lewica), Agnieszka Pomaska (KO) i Piotr Adamowicz (KO). Najmniej medialnym posłem z Pomorza jest Zbigniew Konwiński (KO – 198 publikacji).
Alek Radomski/ar