„Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników” to najnowsza publikacja przygotowana przez Muzeum Pomorza Środkowego. Prezentuje część zgromadzonych wywiadów uzupełnionych o dawne fotografie i dokumenty udostępnione przez osoby prywatne oraz materiały ze zbiorów muzeum.
– Wypowiedzi zamieszczone w książce to wywiady opracowane redakcyjnie – mówi Dorota Ciecholewska-Hanowska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. – Pamiętajmy, że dzieje tworzą nie tylko królowie, wojny i przesuwające się granice, ale przede wszystkim osobiste opowieści zwykłych ludzi, którzy swoim życiem i codziennym wysiłkiem tworzą zmieniający się świat. Prawie wszyscy, z którymi rozmawiałyśmy, przywieźli swoje opowieści ze sobą. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Słupsk i cały region opuścili niemieccy mieszkańcy, a przyjechali tu polscy osadnicy. Wywiadom, które przedstawiamy, towarzyszyły olbrzymie emocje. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za podzielenie się swoimi historiami, dzięki temu przetrwają one w muzealnych zbiorach i pomogą nam stworzyć opowieść o autentycznym życiu w powojennym Słupsku – podkreśla.
Książka powstała w ramach międzynarodowego projektu „Tożsamość w zagrożeniu”.
Posłuchaj rozmowy:
Przypomnijmy, że właśnie w Białym Spichlerzu słupskiego muzeum, znajduje się stała ekspozycja „Słupsk miasto i ludzie” poświęcona osadnikom, którzy po II wojnie światowej przybyli do niemieckiego Stolp i zaczęli organizować życie swoje i Słupska.
Joanna Merecka-Łotysz/ar