Sześć mandatów dla KO, cztery dla PiS, dwa dla Trzeciej Drogi i po jednym dla Lewicy i Konfederacji. Znamy nazwiska 14 posłów nowej kadencji w okręgu słupsko-gdyńskim. PKW podała ostateczne wyniki: PiS ponad 35 proc., Koalicja Obywatelska niecałe 31 proc., Trzecia Droga niemal 14 proc., Nowa Lewica 8,6 proc. i Konfederacja 7,16 proc.
Do Sejmu w okręgu słupsko-gdyńskim dostali się: Barbara Nowacka (KO), Zbigniew Konwiński (KO), Rafał Siemaszko (KO), Henryka Krzywonos-Strycharska (KO), Kazimierz Plocke (KO) i Stanisław Lamczyk (KO). Piotr Müller (PiS), Marcin Horała (PiS), Aleksander Mrówczyński (PiS) i Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS), Marek Biernacki (Trzecia Droga), Wioleta Tomczak (Trzecia Droga), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) i Stanisław Tyszka (Konfederacja).
– Opozycja przejmuje władzę i stworzy rząd, bo tak zdecydowali Polacy tłumnie idąc do wyborów. PiS wkurzył wyborców tym co robił -mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński, dla którego będzie to już piąta kadencja w Sejmie.
Rzecznik rządu minister Piotr Müller podziękował za udział w wyborach i podkreślił, że w jego opinii Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło wynik niespotykany w politycznej historii ostatnich lat i zdobył najwyższe poparcie trzeci raz z rzędu.
W województwie pomorskim wszystkie mandaty senatorskie przypadły opozycji. W okręgu 62 (powiat słupski, lęborski i wejherowski) senatorem w nowej kadencji zostanie Kazimierz Kleina z PO. Zdobył ponad 143 tysiące głosów. W okręgu 63 (powiaty bytowski, kościerski, kartuski, chojnicki i człuchowski) mandat senatorski przypadł Annie Górskiej z Lewicy, która pokonała kandydującego z listy PiS wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha.
Według nieoficjalnych wyników, choć policzono już wszystkie głosy do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim na pewno wejdą: z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka (139 tysięcy głosów), Zbigniew Konwiński ponad (15 tysięcy głosów), Rafał Siemaszko (również ponad 15 tysięcy głosów), Stanisław Lamczyk (ponad 8 tysięcy głosów) i Henryka Krzywonos-Strycharska (ponad 8 tysięcy głosów) oraz Kazimierz Plocke (ponad 8 tys. głosów)
Z listy PiS do Sejmu wjedzie Piotr Müller (79 tysięcy głosów), Marcin Horała (prawie 48 tysięcy głosów), Aleksander Mrówczyński ponad (15 tysięcy głosów), Dorota Arciszewska-Mielewczyk (11 tysięcy głosów).
Z kolei z Trzeciej Drogi mandat poselski uzyskał Marek Biernacki oraz Wioleta Tomczak. Natomiast Lewicę w Sejmie reprezentować będzie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a z Konfederacji Stanisław Tyszka.
To wyniki nieoficjalne. Czekamy na potwierdzenie Państwowej Komisji Wyborczej.
W okręgu gdyńsko-słupskim Koalicja Obywatelska zdobyła ponad 42 procent głosów, Prawo i Sprawiedliwość niespełna 28 proc., Trzecia Droga nieco ponad 11 proc., Nowa Lewica niespełna 10 proc., a Konfederacja niespełna 6 proc.
Frekwencja wyborcza wyniosła 73 procent. Głosowało ponad 21,5 mln Polaków.
Senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina jest przekonany, że to siły opozycyjne utworzą kolejny rząd. Trwa liczenie wyników głosów. PiS prowadzi, ale gabinet koalicyjny mają szanse ułożyć jego rywale.
Kazimierz Kleina mówił w Polskim Radiu, że potencjalny nowy rząd doprowadzi do wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin wyraził nadzieję, że prezydent Andrzej Duda powierzy misję utworzenia rządu Prawu i Sprawiedliwości. W Programie 1. Polskiego Radia polityk zapowiedział, że jeśli w pierwszym etapie Andrzej Duda podejmie właśnie taką decyzję, to jego ugrupowanie będzie starało się utworzyć koalicję niezbędną do uzyskania większości w Sejmie.
– Pierwsza próba będzie podjęta przez nas, ufam, że prezydent zgodnie z zapowiedziami dotrzyma obyczaju politycznego, który się wytworzył po uchwaleniu Konstytucji, że prezydent powierza misję tworzenia rządu liderowi zwycięskiego ugrupowania, czyli nam, wygraliśmy te wybory – powiedział wiceszef MKiDN w radiowej Jedynce.
Przemek Woś/ar