20 zabytkowych maszyn rolniczych będących w zasobach Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie poddano konserwacji. W skład całej kolekcji, która liczy 100 sztuk, wchodzą także urządzenia z XIX i początków XX wieku.
– Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w zbiorach własnych posiada bogatą kolekcję zabytkowych urządzeń i maszyn rolniczych i gospodarskich, w tym konnych i napędzanych silnikami, ponad 100 obiektów. Wśród nich znajdują się unikatowe egzemplarze na skalę europejską – informuje Anna Uszyńska etnograf z muzeum w Swołowie. – W skład kolekcji wchodzą maszyny do uprawy roli, wysiewu i pracy w polu, maszyny do zbiorów płodów rolnych, maszyny młócące, czyszczące i segregujące oraz do przygotowania paszy. Kolekcję uzupełniają silniki i kieraty. Większość maszyn rolniczych wyprodukowanych zostało w czasach przed II wojną – produkcji niemieckiej, a uzupełnione są polskimi, które używane były w latach powojennych przez ludność, która zasiedliła te tereny po 1945 roku. W większości są to maszyny wyprodukowane po wojnie w pomorskich zakładach. Najokazalsze i najcenniejsze maszyny to młocarnie, których w zbiorach muzeum jest aż 14 sztuk. W zagrodach pomorskich chłopów powszechne były maszyny rolnicze z firmy Georga Stoebkego z Darłowa, z firmy Gustava Denzera ze Słupska czy z firmy Friedricha Seglera ze Sławna, założonej w 1911 roku, Darłowskiej Fabryki Narzędzi i Maszyn Rolniczych założonej w 1875 roku, Ventzki – Pomorskiej Fabryki Pługów Parowych – po 1968 roku słynna Fabryka Maszyn Rolniczych Famarol, KH Lohr Co w Monachium i wiele innych. Muzeum gromadzi również archiwalia, m.in. reklamy, plakaty, wycinki z gazet oraz dokumenty i rysunki związane z historią firm i manufaktur produkujących maszyny rolnicze, oraz samymi maszynami pomorskich wytwórni (przedwojennych i powojennych). Pomorze w pierwszej połowie XX wieku było bardzo silnym okręgiem rolniczym. Powszechnie w gospodarstwach wiejskich występowały liczne maszyny rolnicze lokalnych małych manufaktur i dużych producentów na całe ówczesne Pomorze – dodaje.
Posłuchaj:
Renowację urządzeń dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość dofinansowania to 97.500 złotych, całkowita wartość zadania wynosi 136.500 złotych.
Joanna Merecka-Łotysz/ar