W ramach „Wakacji z Radiem Gdańsk” tym razem wybraliśmy się do Główczyc w powiecie słupskim. Od godziny 12:00 nadajemy stamtąd na żywo.
Tradycyjnie do naszego mobilnego studia zaprosiliśmy wielu interesujących rozmówców, którzy opowiedzą o atrakcjach, historii i przybliżą mniej znane, ale z pewnością ciekawe opowieści.
Główczyce to największa gminę w powiecie słupskim. Nasze studio plenerowe rozstawiliśmy w jednym z istotniejszych miejsc tej miejscowości, a dokładnie przy siedzibie gminnego ośrodka kultury. Beata Szewczyk do rozmowy zaprosiła gości, którzy opowiedzieli o wyjątkowości i skarbach tych okolic, podejmowanych inicjatywach, życiu kulturalnym mieszkańców gminy i zaplanowanych na ten weekend atrakcjach, które odbędą się w ramach Główczyckiego Festiwalu Lata.
OCZEKIWANIA MIESZKAŃCÓW I WSPÓŁPRACA
Jako pierwszy odwiedził nas Rafał Teterka, wójt gminy Główczyce, który w rozmowie z Beatą Szewczyk mówił m.in. o planach, które zamierza zrealizować w obecnej kadencji samorządu.
– Mieszkańcy doceniają najprostsze sprawy: czystą wodę, dobrą komunikację, właściwe odprowadzanie ścieków. Ważne dla nich jest oczywiście piękno tutejszej przyrody. Ale chcą też korzystać ze wszystkich nowoczesnych udogodnień, jak szybki dostęp do internetu czy rozbudowana sieć infrastruktury drogowej. Jeśli mamy to wszystko, to z resztą sobie też poradzimy. Przez ostatnie pięć lat, kiedy byłem zastępcą wójta, jako samorząd skupialiśmy się głównie na kanalizacji, wodociągach i drogach. To ważne kwestie, więc zamierzam to kontynuować – mówił na naszej antenie wójt.
„STAWIAMY NA WSPÓŁPRACĘ”
Joanna Lipczyńska, zastępca wójta, mówiła z kolei o tym, jak ważne w codziennej pracy w urzędzie jest udana współpraca między wydziałami oraz z innymi jednostkami i instytucjami.
– Obszar związany z pomocą społeczną, pomocą osobom niepełnosprawnym oraz sportem jest mi bardzo bliski. Koordynuję wiele spraw związanych właśnie z tymi tematami, ale wszystkie ważne decyzje podejmujemy wspólnie. Wspieramy się, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązania dla naszych mieszkańców – wyjaśniała wicewójt.
POSŁUCHAJ ROZMOWY:
LETNI FESTIWAL
Kolejnym gościem Beaty Szewczyk był Paweł Żmuda. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach opowiedział o o Główczyckim Festiwalu Lata.
– Na festiwalu będzie wspominkowo i sentymentalnie. Obecni czterdziestolatkowie z pewnością będą czuli się dobrze z uwagi na to, że królować będzie muzyka z lat dwutysięcznych. Dla młodych oczywiście też coś szykujemy. Tak naprawdę każda osoba znajdzie dla siebie kawałek parkietu, żeby potańczyć i się pobawić – wyjaśniał na antenie Radia Gdańsk Paweł Żmuda.
POSŁUCHAJ ROZMOWY:
KLĘCINIANKI – CZYLI KURPIOWSKIE PIOSENKI
W gminie Główczyce działa jedyny na Pomorzu zespół ludowy śpiewający piosenki kurpiowskie. O nim, na naszej antenie opowiadał Ryszard Pałucki, który prowadzi Klęcinianki.
– Wiele Pań przyjechało do Klęcina z Kurpi za chlebem. Tak naprawdę całe Klęcino to była kurpiowska wieś. Panie, które się tutaj spotkały, postanowiły, że zabiorą ze sobą to, co im w sercu gra, i przeniosą do Klęcina swój domowy folklor – przybliżał historię zespołu Ryszard Pałucki.
POSŁUCHAJ ROZMOWY:
GMINA NA SPORTOWO
Sport to zdrowie i wie to każdy. Wiedzą o tym też mieszkańcy Żelkowa, tam działa Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Żelki” Żelkowo. O jego działalności opowiadał Łukasz Stolarski, nasz kolejny gość.
– Klub „Żelki” Żelkowo to grupa pozytywnie nakręconych ludzi, którzy zarażają chęcią do aktywności sportowej. Wśród naszych zawodników są dorośli i dzieci. – mówi Łukasz Stolarski – Najmłodszy nasz zawodnik ma dwa i pół roku.
POSŁUCHAJ ROZMOWY:
Podczas audycji Ewelina Potocka przedstawiła kolejną potrawę pretendującą do miana tegorocznego „Pomorskiego Przysmaku”. Tym razem były to raki – smakołyk, który wraca do łask.
mk/raf