Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Gdańska. We wtorek 14 grudnia na Długim Targu w Gdańsku zostało przekazane m.in. hufcom Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego oraz przedstawicielom różnych instytucji. Będzie można je odbierać do 24 grudnia w holu głównym Domu Harcerza przy ulicy Za Murami.
W tym roku hasło przewodnie to „Światło nadziei”. Płomień pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Skauci z całego świata transportują go poprzez kraje i kontynenty. Harcerze i harcerki z ZHP już po raz 31. biorą udział w akcji.
Jak podkreśla harcmistrzyni Anna Deptuła z Zespołu Wychowania Duchowego Chorągwi Gdańskiej, Betlejemskie Światło Pokoju jest odpalane przez skautów austriackich w Betlejem. To oni przekazują ogień pozostałym drużynom na świecie. W tym roku miało to miejsce na Łysej Polanie (w powiecie tatrzańskim) na przejściu granicznym.
– Poszczególni harcerze zanoszą światło do szkół, szpitali, urzędów miast, gmin i do wszystkich ludzi, którzy chcą ten płomień przyjąć. Przekazują go także za granicę, czyli do Szwecji, Rosji, czy Białorusi. Światełko jako pierwsi otrzymają nasi goście i harcerze Chorągwi Gdańskiej – wyjaśnia Anna Deptuła.
Żeby światło nie zgasło, płomień utrzymywany jest na zniczach i różnego rodzaju świeczkach.
WYJĄTKOWY CZAS
– Dla nas jest to niesienie ludziom przesłania dobra, wspólnoty i braterstwa, żeby w czasie świąt zapomnieć o kłopotach i problemach, zapomnieć o wrogości, sprzeczkach, sporach, zacząć być w końcu razem – mówi Dariusz Supeł, przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego.
Biskup Wiesław Szlachetka podczas spotkania nawiązał do Ewangelii. – Do wszystkich przychodzi Jezus Chrystus jako światło. „Ja jestem światłością świata, kto idzie za mną będzie miał światło życia, nie będzie błądził w ciemnościach” – w ewangelii Św. Jana słyszymy to ważne słowo przypominające, że „światło w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła” – podkreślał biskup.
POKÓJ I NADZIEJA
– Cieszę się, że po raz kolejny możemy nieść nadzieję przez przekazanie betlejemskiego światła pokoju. Wszyscy mamy ową nadzieję, że trudne czasy się skończą, że będziemy mogli wrócić do prawdziwej normalności – podkreślał komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP Artur Glebko.
Kapelan Chorągwi Gdańskiej ksiądz harcmistrz Arkadiusz Ćwikliński przytoczył także treść Ewangelii, która opowiada o wydarzeniach sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Nie zabrakło wystąpień artystycznych.
Marta Włodarczyk/pb