Długo wyczekiwane otwarcie wyremontowanego Domu Zdrojowego w Brzeżnie będzie połączone z licznymi atrakcjami. W weekend 18-19 grudnia będzie można nie tylko zwiedzić wnętrze budynku, ale również obejrzeć wystawę fotograficzną, a nawet… wziąć zimną kąpiel.
Budynek Domu Zdrojowego będzie teraz placówką Hevelianum służącą edukacji ekologicznej. – Z radością i dumą zapraszam na otwarcie niezwykłego obiektu. Weekend poprzedzający zimowe święta będzie doskonałym czasem, by zajrzeć do środka, poznać nasz pomysł na jego ekologiczną działalność i wspólnie świętować nowy rozdział w życiu Brzeźna. Serdecznie zapraszam! – mówi Paweł Golak, dyrektor tej instytucji.
Uroczyste otwarcie Domu Zdrojowego odbędzie się w sobotę 18 grudnia o godzinie 10:00. Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie inauguracja wystawy fotograficznej w okalającym budynek parku, ukazującej mieszkańców i miłośników Brzeźna. Będzie możliwość porozmawiania z bohaterami wystawy, a uzupełnieniem ich relacji stanie się projekcja filmu ukazującego historię Domu Zdrojowego.
Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie widowisko teatralne o godzinie 16:00, połączone z uruchomieniem świątecznej iluminacji budynku.
NIEDZIELA – MORSOWANIE I PANELE DYSKUSYJNE
Niedziela 19 grudnia będzie z kolei dniem inauguracji różnych aktywności w budynku Domu Zdrojowego i jego okolicach. O godzinie 10:00 rozpocznie się morsowanie na brzeźnieńskiej plaży pod opieką specjalistów z Gdańskiego Ośrodka Sportu. Faktom i mitom dotyczącym morsowania będzie poświęcony również pierwszy panel dyskusyjny, który rozpocznie się o godzinie 11:00. Kolejny panel zatytułowany „Kupuj i jedz odpowiedzialnie” zacznie się o godzinie 13:00, a ostatni – poświęcony historii nadmorskich kąpielisk – o godzinie 15:00. Wszystkie panele dyskusyjne będą transmitowane online i na telebimach przed budynkiem Domu Zdrojowego.
Wejście do budynku będzie możliwe tylko w maseczce zasłaniającej usta i nos.
POCZĄTEK WŁAŚCIWEJ DZIAŁALNOŚCI W STYCZNIU
Dom Zdrojowy rozpocznie programową działalność w styczniu 2022 roku. Będzie ona zorganizowana tematycznie – przykładowo styczeń będzie „miesiącem bez plastiku”, marzec – „miesiącem Morza Bałtyckiego”, a październik – „miesiącem zwierząt”. Ekologiczne zajęcia będą odbywały się nie tylko w budynku, ale również w przylegającym do niego parku. Nowi właściciele zapewniają, że w odnowionym Domu Zdrojowym znajdzie się też miejsce na sale konferencyjne z możliwością wynajmu, a także na miejsca noclegowe dla turystów. Działalność rozpocznie też Restauracja Zdrojowa o ekologicznym profilu.
Łączny koszt zagospodarowania Domu Zdrojowego wyniósł około 27 milionów złotych. Środki pochodziły z budżetu miasta Gdańska oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
oprac. MarWer