Dwu- i trójwymiarowa digitalizacja bazyliki świętego Mikołaja została zakończona. Teraz dominikanie zapraszają na wirtualne zwiedzanie jednej z najstarszych gdańskich świątyń.
Nowe technologie umożliwiają nie tylko wirtualny spacer, ale również poznanie historii zakonników i porównanie obecnego wyglądu kościoła i klasztoru z tym, jak prezentował się wcześniej. Znaczna część zabytków znajdujących się w świątyni została profesjonalnie sfotografowana i opisana. Wykorzystano między innymi aktywne gigapanoramy 360o, fotografię gigapiksel oraz modele 3D. Umożliwiająca wirtualny spacer strona internetowa jest dostępna w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.
– Zapraszamy do wirtualnego odwiedzania naszego kościoła. To inna forma zwiedzania niż tradycyjne. Oglądając kościół i jego zabytki na żywo, czasem nie jesteśmy w stanie dostrzec jakiegoś detalu z powodu na przykład słabego oświetlenia. Na stronie internetowej wszystko można przybliżyć myszką i dokładnie obejrzeć. Poza tym bez problemu można zwiedzać miejsca, które na co dzień są zamknięte, jak krypta – zaprasza ojciec Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.
DIGITALIZOWANE SĄ RÓWNIEŻ INNE KOŚCIOŁY
Digitalizacja kościoła świętego Mikołaja w Gdańska i jego zbiorów stanowi część większego projektu. W 2019 roku Fundacja Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego stworzyła projekt interaktywnego Europejskiego Szlaku Maryjnego, którego celem było kompleksowe scyfryzowanie unikatowych zabytków architektury sakralnej. Fundusze na ten cel pozyskane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Cyfrowa Kultura 2021”. Do tej pory partnerami projektu Europejskiego Szlaku Maryjnego są: bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Iwęcinie, kościół świętego Józefa w Krzeszowie, bazylika świętego Mikołaja w Gdańsku oraz kolegiata Najświętszej Maryi Panny w Stargardzie.
Wirtualne zwiedzanie bazyliki św. Mikołaja i innych polskich świątyń dostępne jest >>> TUTAJ.
oprac. MarWer