Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podsumowało 2021 rok. Krew i jej elementy oddano w Gdańsku ponad 66 tysięcy razy. To rekordowa liczba od momentu powstania obiektu.
W ubiegłym roku krew oddało 29 016 krwiodawców. Rok wcześniej było ich 26 737.
– 2021 rok był bardzo dobry. Udało nam się uzyskać 66 189 donacji krwi pełnej i jej elementów, które pobieramy za pomocą separatora. To najwyższa liczba od momentu powstania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dla porównania w 2020 roku donacji było 59 967 – mówi Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
PRZEZ CAŁY ROK ANI RAZU NIE ZABRAKŁO KRWI
Zbierano krew pełną oraz oddzielane za pomocą separatorów osocze i płytki. Dzięki wielkiej aktywności krwiodawców przez cały rok nie doszło do sytuacji, w której brakowałoby krwi, a tylko kilka razy szukano tej o rzadkich grupach w innych częściach Polski.
– Wszystkie standardowe grupy zabezpieczaliśmy na potrzeby naszego terenu działania. W kilku przypadkach byliśmy w stanie wspomóc także inne centra, w których brakowało krwi. Ten rok również utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie stanu magazynowego, bo w tej chwili mamy w magazynie 1934 jednostki krwi, a struktura poszczególnych grup jest najbardziej optymalna dla potrzeb lecznictwa – tłumaczy Wiktor Tyburski.
WIĘCEJ WOLNYCH DNI DLA KRWIODAWCÓW
Jak dodaje dyrektor, duża aktywność krwiodawców może wynikać ze zwiększenia limitu dni wolnych przysługujących po oddaniu krwi.
„Płyn życia” można oddawać w ośmiu punktach na terenie województwa pomorskiego: w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Wejherowie, Starogardzie, Tczewie i Kwidzynie.
Marta Włodarczyk/MarWer