Rozpoczyna się tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Od poniedziałku 24 stycznia można zgłaszać pomysły. W sumie w tym roku do wydania na projekty dzielnicowe oraz klimatyczne propozycje ogólnomiejskie przeznaczono ponad 11 milionów złotych.
– Etap Budżetu Obywatelskiego, który właśnie rozpoczynamy, ma szczególne znaczenie. To właśnie zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie projektów jest siłą napędową tego procesu. Ponad 540 pomysłów przekazanych dotąd do realizacji jest tego najlepszym dowodem – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
NACISK NA OCHRONĘ KLIMATU
W tegorocznym Budżecie Obywatelskim Gdyni nie brakuje zmian. Limit środków na poszczególne projekty dzielnicowe małe podniesiony został z 10 do 15 tys. zł. Zmienione zostały także zasady projektów ogólnomiejskich.
– Projekty mogą dotyczyć zarówno inwestycji, jak i działań miękkich, takich jak wydarzenia czy spotkania. To pozostaje bez zmian – mówi Lechosław Dzierżak, radny Gdyni. – W tym roku rozszerzyliśmy jednak Klimatyczny Budżet Obywatelski, by obejmował cały poziom projektów miejskich. To znaczy, że projekty dotyczące całego miasta powinny być poświęcone ochronie klimatu i środowiska. Mają one dotyczyć zwiększenia ilości zieleni w mieście, zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz działań edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych w tych obszarach – dodaje.
Na złożenie projektów mieszkańcy mają cztery tygodnie. Termin mija 21 lutego. Pomysły, które trafią pod głosowanie, poznamy pod koniec czerwca. Wyboru gdynianie dokonają trzy miesiące później niż dotychczas – w drugim i trzecim tygodniu września.
Marcin Lange/ua