Na kampusie Politechniki Gdańskiej powstaje Centrum Kompetencji STOS, jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych na Pomorzu. W ostatnich dniach zakończył się kolejny etap budowy – budynek osiągnął „stan zamknięty” i jest zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi.
W centrum znajdzie się jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce.
TRWAJĄ PRACE WYKOŃCZENIOWE
– Etap, który zakończyliśmy, to zamknięcie budynku, który jest teraz szczelny. Jesteśmy na etapie wykonywania prac wykończeniowych i doposażania obiektu. Zaczynaliśmy od prac ziemnych i zabezpieczeń wykopu, kończymy wszystkie instalacje. Mamy wykonaną izolację dachu – mówi Michał Sadowski, dyrektor projektu z firmy NDI.
– Pozostało jeszcze zagospodarowanie terenu, warstwy wykończeniowe dachów zielonych. Wykonaliśmy w większej części elewacje. Jeżeli chodzi o warstwy końcowe elewacji, prowadzimy prace, gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne – wyjaśnia Michał Sadowski,
PROBLEMY Z POWODU PANDEMII
Jak podkreśla dyrektor projektu, sytuacja epidemiczna opóźniła dostawę sprzętów potrzebnych do wykonania prac.
(Fot. materiały prasowe)
– Sytuacja w związku z pandemią COVID-19 zdecydowanie miała duży wpływ na opóźnienie. Na szczęście materiały zamawialiśmy z dużym zapasem czasowym, dzięki temu prace realizowane są zgodnie z harmonogramem. Dostawa sprzętu była opóźniona nawet do kilku miesięcy – zaznacza Michał Sadowski.
NAJSZYBSZY SUPERKOMPUTER
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej, ma być siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Znajdzie się tam najszybszy superkomputer w Polsce, który ma umożliwić gromadzenie, przetwarzanie i archiwizowanie danych oraz pozwolić na wykonywanie skomplikowanych symulacji w badaniach naukowych.
– Unikalnym elementem komputera jest wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania. To bunkier, w którym utraty danych i mocy obliczeniowych nie spowoduje nawet uderzenie samolotu – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Sercem inicjatywy jest Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa, utworzona przez wszystkie uczelnie województwa pomorskiego. Wszyscy będą z tego korzystać. Przeznaczone jest to główne dla studentów i pracowników naukowych – dodaje.
(Fot. materiały prasowe)
Jak tłumaczy prof. Krzysztof Wilde, za pomocą systemu cyfrowego będzie zarządzanych wiele procesów mających miejsce w obiekcie. Komputer i macierze dyskowe chronione są klatką Faradaya, by zabezpieczyć je przed działaniem elektromagnetycznym. Koszt inwestycji wynosi ponad 200 mln zł.
Marta Włodarczyk/ua