Port Gdynia kończy w tym roku sto lat. Z tej okazji, we współpracy z młodym, gdyńskim artystą Janem Rutką, stworzony został wyjątkowy kalendarz na rok 2022. Można go zdobyć, pomagając Portowi w rozwiązaniu zagadki historycznej.
Na potrzeby jubileuszowego kalendarza książkowego artysta przygotował 12 prac ilustracji, które łączą się w jeden wspólny obraz. Pokazuje on historię Portu, który powstał z potrzeby pełnej wolności i niezależności kraju.
– Prace przedstawiają fascynującą historię 100 lat Portu Gdynia. Pokazują to, że za każdym ogromnym projektem stoją ludzie oraz ich pasje. Tak jak nasz jubileuszowy obraz, każdy duży projekt składa się z wielu małych działań, decyzji oraz pracy wielu ludzi – opowiada Aleksander Wicka, kierownik Działu Marketingu Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A, który po godzinie 17:10 był popołudniowym „Gościem Dnia Radia Gdańsk” (posłuchaj rozmowy >>>TUTAJ).
HISTORIA W OBRAZACH
Odnaleźć tam można zarówno postaci budowniczych – Wendy i Kwiatkowskiego, jak i charakterystyczne budynki – Dworzec Morski, Olejarnia, siedziba ZMPG oraz najnowsza inwestycja – budynek Nowego Terminalu Promowego.
– Port Gdynia i miasto Gdynia powstały dzięki wizji i pracy wspaniałych ludzi. Port Gdynia przyciągał od zawsze wybitnych specjalistów i pracowników naukowo-badawczych. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy wspierać jako Port młodego człowieka, tym razem gdyńskiego artystę z ogromną pasją. Chcemy aby prace Jana Rutki przygotowane na Stulecie Portu Gdynia trafiły do szerszej publiczności, a jedna z jego prac zostanie również zlicytowana na rzecz gdyńskiego Hospicjum dla Dzieci Bursztynowa Przystań – wyjaśnia Kazimierz Koralewski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
KONKURS
Jan Rutka to młody artysta z ogromną pasją. Szczególnie fascynuje go architektura gdyńska, która stała się znakiem rozpoznawczym jego prac. To doskonałe wyczucie charakteru miasta i portu sprawiło, że zaproponowano mu współpracę. Stworzony przez niego kalendarz jest jedną z nagród w ogłoszonym konkursie.
W 1938 roku otwarty został budynek zaprojektowany przez Stanisława Odyńca-Dobrowolskiego, w którym aktualnie znajduje się siedziba Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Trwają poszukiwania informacji i dokumentacji dotyczącej tego, którego dokładnie dnia budynek przy ulicy Rotterdamskiej 9 został oficjalnie oddany do użytku. Dla osób, które pomogą w znalezieniu potwierdzonych danych przewidziano nagrody, w tym unikalny kalendarz z dedykacją od autora.
Wszelkie informacje na temat dnia oddania do użytku aktualnej siedziby Zarządu Morskiego Portu Gdynia można przesyłać na adres konkurs@port.gdynia.pl.
oprac. pb