Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej przyznano nagrody dla najlepszych studenckich projektów. Nagrodzone zostały dwa z ponad 70 studenckich projektów.
Pierwszą nagrodę otrzymali autorzy aplikacji służącej do dokładnej lokalizacji użytkowników telefonów w pomieszczeniach. Jej twórcy zapewniają, że dzięki niej będzie można znacznie łatwiej lokalizować poszukiwane osoby w miejscach użytku publicznego.
– Systemu GPS używa każdy z nas, zazwyczaj na zewnątrz budynku, głównie w samochodzie. Jednak ta aplikacja jest znacznie dokładniejsza. Przy użyciu telefonu możemy lokalizować innych użytkowników. Potrzebny jest tylko dostęp do sieci komórkowej przez kartę SIM. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj sztuczna inteligencja, która może konwertować sygnały w taki sposób, aby finalnie otrzymać na przykład położenie pacjenta w szpitalu – wyjaśniają.
Drugi nagrodzony projekt dotyczył kamery termowizyjnej, która odczytuję temperaturę ciała. – Mierzona jest temperatura w kącikach oczu, ponieważ najdokładniej odzwierciedla ona rzeczywistą ciepłotę. Umieszczona w rogu pomieszczenia kamera zbiera informacje automatycznie, nie trzeba patrzeć prosto w nią. W czasie pandemii COVID-19 projekt jest na czasie. Nasze dalsze plany uwzględniają możliwość pomiaru temperatury otoczenia – zapowiada jedna z uczestniczek projektu.
PROJEKT NA ZALICZENIE STUDIÓW MOŻE OKAZAĆ SIĘ PRZYDATNY DLA PRACODAWCÓW
Projekt badawczy jest jednym z przedmiotów koniecznych do zaliczenia studiów II stopnia na wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Przedmiot trwa dwa semestry, a jego zaliczenie polega na przygotowaniu grupowego projektu.
– W jego ramach, po sformułowaniu tematów przez poszczególnych opiekunów, zostaje narzucona albo sformułowana wspólnie ze studentami hipoteza badawcza, którą następnie starają się oni zweryfikować przy użyciu różnych metod, takich jak analiza, badania symulacyjne czy pomiary. W efekcie powinien powstać artykuł naukowy lub badawczy. To, że studenci brali udział w takich przedsięwzięciach, jest bardzo cenne również dla przyszłych pracodawców. Liczymy też, że część studentów przygotowujących projekty będzie chciała kontynuować naukę podczas studiów doktoranckich – tłumaczy Jacek Stefański, dziekan wydziału.
Autorzy zwycięskich projektów otrzymali od Politechniki Gdańskiej trzy tysiące złotych gratyfikacji. Najlepsze projekty mają szanse na publikację w międzynarodowych naukowych magazynach.
Kacper Kowalik/MarWer