Wierni obrządków wschodnich rozpoczynają Wielki Post poprzedzający Wielkanoc, która u nich przypada w tym roku 24 kwietnia, czyli tydzień po świętach katolików. Pierwszym dniem postu był poniedziałek, 7 marca, a poprzedziła go niedziela przebaczania win. Niektórzy na Ukrainie chcą wybaczyć, ale niestety nie potrafią. Nasza reporterka rozmawiała z tymi, którzy próbują.
Niedziela przed Wielkim Postem w Kościele greckokatolickim nazywana jest niedzielą przebaczenia win lub seropustną. Liturgia tego dnia nawiązuje do słów Jezusa: „Jeśli przyniesiesz dar swój do ołtarza i wspomnisz, że brat ma coś przeciwko tobie, idź i najpierw się z nim pojednaj”. Oznacza to, ze wierni – zanim rozpoczną Wielki Post i przygotowania do Wielkanocy – mają pogodzić się między sobą i wybaczyć sobie nawzajem grzechy.
W cerkwiach odprawiane są nabożeństwa, podczas których głównym gestem jest wzajemne podanie sobie rąk kapłana z wiernymi i wiernych między sobą. Ma to pozwolić z czystym sercem rozpocząć okres Wielkiego Postu. Duchowni podkreślają, że post służy nie uzdrowieniu ciała, a duszy i ma pomóc w skupieniu się na modlitwie. W Kościołach wschodnich, w tym w Kościele greckokatolickim Wielki Post rozpoczyna się w poniedziałek. Nie ma zwyczaju posypywania głów popiołem.
Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i grekokatolickim, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie (tak było np. w 2017 roku). Przeważnie jednak wierni obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa (jak np. w 2016 roku). Przed rokiem różnica była czterotygodniowa, w tym – tygodniowa.
Różnica w ustalaniu daty tego święta wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Obecnie kościół grekokatolicki w Polsce liczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
Posłuchaj reportażu „Modlitwa o przebaczenie”:
Anna Rębas/am