Po dwumiesięcznym remoncie, w swój pierwszy rejs szkoleniowy, z Gdyni do Antwerpii wyruszył Dar Młodzieży.
– Na pokładzie zamustrowali praktykanci, uczniowie z Zespołu szkół Morskich z Gdańska. Następnie z Antwerpii Dar popłynie do Kadyksu – mówi dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich profesor Bogumił Łączyński.
W Antwerpii zamustruje dodatkowo 95 studentów i instruktorów z tamtejszej Akademii Morskiej. Podczas rejsu do Kadyksu praktykanci i załoga spędzą święta wielkanocne na morzu. Powrót do Antwerpii planowany jest na 22 kwietnia. Kolejne grupy studentów wyruszą już do Hamburga, Rouen i Kolonii. Planowana jest również wizyta władz uczelni w Rostocku, pierwszym porcie, do którego zawinęła fregata po podniesieniu bandery w 1982 roku.
Dar do Gdyni wróci pod koniec maja. Szkolna fregata – z uczniami Zespołu Szkół Morskich z Gdańska na pokładzie – wyruszyła z Gdyni w czwartek 17 marca.
W lipcu 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi jubileusz 40-lecia swojej służby. Uroczystości odbędą się w czerwcu 2022 r. podczas Święta Szkoły. Wydany zostanie z tej okazji album o historii „Daru Młodzieży”
Z okazji jubileuszu tegoroczny rejs szkoleniowy planowany był na dużą skalę – jego trasa miała prowadzić poprzez porty, w których funkcjonują zaprzyjaźnione szkoły morskie, między innymi Kadyks, Warnę, Konstantę, Odessę, Batumi czy Istambuł. Niestety, wojna na Ukrainie pokrzyżowała plany władz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
– Planowany rejs na Morze Czarne został odwołany ze względu na wojnę w Ukrainie – dodaje prof Łączyński.
Anna Rębas/aKa