Wystarczy pięć minut, aby zarejestrować się na listę. Fundacja DKMS wraz z wolontariuszami zaprasza na Uniwersytet Gdański. Do soboty, 9 kwietnia, na różnych wydziałach można napotkać stoiska, na których prowadzone są zapisy potencjalnych dawców szpiku.
Proces rejestracji polega na wypełnieniu formularza z danymi osobowymi, przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Aby zapisać się na listę, trzeba być w przedziale wiekowym pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i posiadać wskaźnik masy ciała nie wyższy niż 40 BMI.
POBRANIE SZPIKU NIE BOLI
W przestrzeni publicznej panuje wiele mitów na temat tego, że oddanie szpiku kostnego to bolesny zabieg.
– Jest całkowicie odwrotnie. Szpik oddaje się poprzez pobranie z krwi obwodowej lub pobranie z talerzyków kości biodrowej. W pierwszym przypadku przypomina to po prostu zwykłe oddawanie krwi. Przy pobraniu z talerzyków, pacjent jest pod narkozą – informuje wolontariuszka.
ZACHOROWANIA NA RAKA KRWI
W Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tysięcy osób, a co roku diagnozowanych jest prawie 6 tysięcy nowych przypadków. Jak mówi Aleksandra Olszewska, liderka fundacji DKMS na Uniwersytecie Gdańskim, co 40 minut ktoś dowiaduję się, że zachorował na nowotwór krwi. – Istnieje 5 miliardów połączeń, więc znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne – tłumaczy wolontariuszka.
FUNDACJA DKMS
Fundacja działa w Polsce od 2008 roku i skupia się na rejestrowaniu potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Organizacja stworzyła ponad 1,5-milionową bazę danych. Od początku istnienia dzięki fundacji szansę na nowe życie otrzymało łącznie 10 tysięcy osób.
HARMONOGRAM ZAPISÓW
07.04 w godz. 10:00 – 16:00 – Wydział Ekonomiczny
07.04 w godz. 10:00 – 14:00 – Wydział Biologii
07.04 w godz. 8:00 – 15:00 – Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii
08.04 w godz. 10:00 – 16:00 – Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki
09.04 w godz. 10:00 – 14:00 – Wydział Zarządzania
Posłuchaj materiału naszego reportera:
Kacper Kowalik/am