Jest szansa, że osiemnastowieczny Dwór Fischera w Nowym Porcie otrzyma wsparcie finansowe na częściowy remont. Zabytek od lat niszczeje, a miasto nie czyni starań, by obiekt ratować. Z pomocą może przyjść konkurs „Nasz zabytek” organizowany przez fundację Most the Most.
– Dwór jest bardzo zdegradowany od czasu, kiedy wyprowadzono stąd ostatnich mieszkańców, co było najgorszą decyzją dla tego zabytku – wyjaśnia Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port.
– Jego częścią jest też drewniany dom, który również znajduje się w rejestrze zabytków. Jeszcze niedawno, nakazem konserwatora, miasto miało go odbudować, bo się zawalił. Postawiono tam jedynie prowizoryczne zadaszenie. Teraz, dzięki szansie na grant z konkursu, można by ten dom odbudować – dodaje.
WSZYSTKO W RĘKACH MIESZKAŃCÓW
Łukasz Hamadyk zaznacza, że wszystko leży w rękach mieszkańców, którzy mogą się o te środki postarać. Jak to działa? Trzeba znaleźć zabytek, podać, dlaczego jest ważny, zrobić mu zdjęcie bądź nakręcić krótki film i wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny >>>TUTAJ. Im więcej zgłoszeń danego zabytku do konkursu, tym większe szanse na wygraną.
SZANSA, BY WPŁYNĄĆ NA SWOJE OTOCZENIE
„Nasz Zabytek” organizowany jest już po raz kolejny przez Fundację Most the Most – tym razem obejmuje trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i opolskie. Organizatorzy podkreślają, że to konkurs dla każdego, kto chce pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie. Uczestnicy mogą zgłaszać zabytki, którym warto przywrócić świetność.
– Następnie będą mogli zaproponować pomysł, w jaki sposób zwycięski zabytek może zostać wykorzystany przez lokalną społeczność. Wyróżniony projekt otrzyma od Fundacji Most the Most dofinansowanie do miliona złotych. Właściciel zabytku przeznaczy te pieniądze na rewaloryzację obiektu i dostosuje go do wybranych w konkursie funkcji społecznych – mówi Brygida Ślabska, prezes zarządu fundacji.
KONKURS PODZIELONY NA DWA ETAPY
Konkurs podzielony jest na dwie części. Pierwsza to nabór zgłoszeń i wybór zwycięskiego zabytku. Po ogłoszeniu wyników rozpocznie się wybór pomysłu na funkcje społeczne. Nabór projektów do I części konkursu potrwa do 3 maja, natomiast II część rozpocznie się 29 czerwca. W konkursie mogą wziąć udział zabytki nieruchome, wpisane do rejestru zabytków wojewódzkiej bądź gminnej ewidencji. Oceniane będą obiekty, które są własnością publiczną. Do tej pory fundacja przeprowadziła konkurs w siedmiu innych województwach.
Aleksandra Nietopiel/ua