Gdynia zacieśnia więzi z Ukrainą. W środę 27 kwietnia podczas sesji Rady Miasta Gdyni zdecydowano o nazwaniu jednego z terenów w śródmieściu Placem Wolnej Ukrainy. Radni podjęli też uchwałę o nawiązaniu partnerstwa z ukraińskim Żytomierzem.
W pierwszych dniach rosyjskiej napaści na Ukrainę Gdynia zerwała dotychczasową współpracę z Kaliningradem i Baranowiczami – miastami partnerskimi Rosji i Białorusi. Lukę wypełni teraz ukraiński Żytomierz. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 27 kwietnia, a stosowne dokumenty w tej sprawie podpisane zostaną w maju.
– Nieformalna współpraca z Żytomierzem trwa już od jakiegoś czasu, ale teraz ją formalizujemy. Współpraca odbywać się będzie na polach kultury, gospodarki czy wymiany młodzieży. W umowie znalazł się jednak też jeden dodatkowy, bardzo ważny punkt: w sytuacjach wyjątkowych, takich, jakie mają teraz miejsce, Gdynia może pomagać Żytomierzowi, a gdybyśmy my znaleźli się w takiej sytuacji, to również będziemy mogli liczyć na wsparcie tego miasta – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
PLAC WOLNEJ UKRAINY
Współpraca z Żytomierzem to niejedyna uchwała dotycząca Ukrainy podjęta 27 kwietnia. Radni zdecydowali, że teren dawnego parkingu przy ulicy Zawiszy Czarnego od 28 kwietnia – oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy zaplanowano na godzinę 20:00 – nazywać się będzie Placem Wolnej Ukrainy.
– To sposób zademonstrowania naszego wsparcia, pamięci i świadomości tego, że dzisiaj Ukraina walczy nie tylko za wolną Ukrainę, ale też za wolną Polskę i Europę. Takie gesty są niezwykle ważne, ale są też, jak myślę, wyrazem tego, o czym myślą wszyscy gdynianie – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
– Doceniamy te gesty. Współpraca była planowana już wcześniej, ale wojna zintensyfikowała działania w tym zakresie. Bardzo dziękuję prezydentowi Gdyni za dotychczasowe działania pomocowe i za chęć ich kontynuowania – mówi Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.
UPAMIĘTNIĄ TEŻ SYBIRAKÓW I PŁK. DĄBKA
Kolejnego upamiętnienia w Gdyni doczekają się też Sybiracy oraz płk Stanisław Dąbek. Splot ulic 10 Lutego, Dworcowej i Podjazd decyzją gdyńskich radnych stanie się Węzłem Zesłańców Sybiru. Na Obłużu natomiast, na wniosek tamtejszej rady dzielnicy, ustawiony zostanie obelisk z pamiątkową tablicą poświęconą temu wielkiemu wojskowemu. Monument ustawiony zostanie w parku Ireny Kwiatkowskiej u zbiegu ulic Kwiatkowskiego i – nomen omen – płk. Dąbka.
Marcin Lange/MarWer