Bezrobotne mamy, które chcą wrócić na rynek pracy, otrzymają pomoc od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku i Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. W ramach pilotażowego programu „Kobiety gotowe na zmiany” uczestniczki będą mogły wziąć udział w warsztatach i spotkaniach z doradcami.
Projekt skierowany jest do pań, które mają co najmniej jedno dziecko i są zarejestrowane jako bezrobotne. Rekrutacja odbywa się w trzech Powiatowych Urzędach Pracy: w Gdyni, Sztumie oraz w Malborku.
SPOTKANIA I WARSZTATY Z DORADCAMI
Kobiety będą mogły wziąć udział w spotkaniach z doradcami zawodowymi, podczas których rozpoznają swoje talenty i umiejętności. Doradcy pomogą także uczestniczkom określić ich mocne i słabe strony. Przeprowadzą także warsztaty marki osobistej, na których bezrobotne mamy zdobędą wiedzę na temat efektywnej autoprezentacji czy też o działaniach w mediach społecznościowych. Oferta obejmuje też szkolenia zawodowe i staże, które potrwają maksymalnie przez pół roku.
– Za przygotowanie i przetestowanie innowacyjnych rozwiązań systemowych w zakresie poradnictwa zawodowego będzie odpowiedzialny Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Doradcy zawodowi będą realizowali poradnictwo zawodowe w zakresie wsparcia psychologicznego, grup samopomocowych i kreowania marki osobistej – mówi Jolanta Klauze, zastępca dyrektora Urzędu Pracy w Gdyni.
WZMOCNIĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI
Dzięki warsztatom psychoedukacyjnym uczestniczki otrzymają wsparcie doświadczonych psychologów i psychoterapeutów. Tego typu zajęcia pozwolą im poradzić sobie z problemami oraz sytuacjami, które utrudniają im podejmowanie działań na rynku pracy. Ponieważ powrót do pracy po urodzeniu dziecka może być trudny, Wojewódzki Urząd Pracy chce wzmocnić u kobiet poczucie własnej wartości w zakresie kompetencji zawodowych.
– Powrót na rynek pracy znacznie się wydłuża, ponieważ kobiety uważają, że ich doświadczenie zawodowe czy też kompetencje związane z pracą, którą wykonywały wcześniej, znacznie się zdezaktualizowały, brakuje im motywacji, chęci do działania- wyjaśnia Klauze.
POPRAWA WIZERUNKU I SAMOOCENY
W ramach projektu uczestniczki będą mogły wziąć udział w spotkaniach grupy wsparcia, dzięki którym rozwiną swoje kompetencje społeczne. Otrzymają także bon wizerunkowy w wysokości 500 złotych. Może on zostać wykorzystany na różnorodne usługi. Zaplanowane działania mają na celu między innymi podnieść samoocenę kobiet.
– Bon wizerunkowy przysługuje każdej pani, która bierze udział w warsztatach kreowania marki osobistej. Ma umożliwić zastosowanie zaleceń wypracowanych w trakcie tych warsztatów. Może być przeznaczony na usługi fryzjerskie, ubiór, czy też inne zabiegi z medycyny estetycznej, lekarza oraz dentystę – dodaje Jolanta Klauze.
Aby wziąć udział w projekcie, konieczne jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który należy złożyć u pośrednika pracy. Zapisy trwają do 29 kwietnia.
Marta Włodarczyk/ua