Kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury Utraconej. Tym razem, w imieniu dr. hab. Grzegorza Berendta, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na spektakl teatralny „Obywatel Junod”. Jest to wielowątkowa historia śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego – Eugeniusza Bodo, rozstrzelanego pod koniec 1943 roku w Butyrkach w Archangielskiej Obłasti.
Narracja spektaklu zbudowana jest wokół przesłuchań Bodo oskarżanego o działalność szpiegowską. Dowodami na rzekome szpiegostwo mają być… filmy, które aktor współtworzył. Historia bożyszcza może przywodzić na myśl skojarzenia z prozą Michaiła Bułhakowa czy Franza Kafki. Sceny śledztwa przeplatają się tutaj z retrospektywami z czasów, gdy Bodo święcił rekordy popularności na planach filmowych i na scenach kabaretów w Polsce i Rosji. Tego wieczoru na scenie wybrzmią także takie przeboje jak „Sex appeal”, ale również utwory nieco mniej znane.
Spektakl powstał na zamówienie Instytutu Pamięci Narodowej. Zostanie wystawiony w sobotę 14 maja o godz. 16.00 oraz w niedzielę 15 maja o godz. 18.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w sali im. Jana Olszewskiego (poziom -3. Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) można kupić w kasie muzeum. Twórcy: scenariusz i reżyseria – Jakub Kornacki, opracowanie muzyczne – Artur Guza – wizualizacje: Szymon Gajdamowicz.
Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Radio Gdańsk, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, TVP Historia. Patronat honorowy: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków MKiDN.
mm/raf