Uroczystości patrona archidiecezji gdańskiej odbędą się w niedzielę 15 maja. W programie uroczysta msza święta z udziałem metropolity gdańskiego i pielgrzymki na Wzgórze Świętego Wojciecha.
Uroczystości patronalne archidiecezji gdańskiej ku czci św. Wojciecha rozpoczną rano tradycyjne pielgrzymki wiernych. W Gdańsku o godz. 9:00 wyruszy z bazyliki Mariackiej piesza pielgrzymka z relikwiami świętego patrona naszej archidiecezji. Odbędzie się ona z udziałem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis”, która zadba o bezpieczne i sprawne przejście trasy z Głównego Miasta do sanktuarium w Gdańsku-Świętym Wojciechu.
Natomiast młodzież rozpocznie wspólne wędrowanie o godz. 9:30 z kościoła pw. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku-Starych Szkotach. Obie pielgrzymki dotrą wspólnie na miejsce celebracji odpustu po około dwóch godzinach marszu.
UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA
Głównym wydarzeniem obchodów 1025. rocznicy chrztu Gdańska przez św. Wojciecha będzie uroczysta msza święta. Zostanie ona odprawiona w południe na Wzgórzu Świętego Wojciecha. Liturgii będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
Do pielgrzymowania i wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy wierni naszej archidiecezji.
OCHRZCIŁ RZESZĘ GDAŃSZCZAN
Czeski biskup Wojciech w 997 r. przybył do Polski. Za zgodą księcia Bolesława Chrobrego, z asystą 30 wojów, wyruszył z wyprawą misyjną w okolice ujścia Wisły. Misjonarz dotarł do Gdańska pod koniec marca 997 roku, gdzie, jak donoszą kronikarze, ochrzcił rzesze gdańszczan.
W połowie kwietnia Wojciech podjął wyprawę na ziemie pogańskich Prusów. Nie wiadomo, jak dokładnie przebiegała trasa podróży. Najbardziej znana z hipotez zakłada, że łódź z misjonarzami i zbrojnymi przepłynęła z okolic dzisiejszego południowego Gdańska przez Zalew Wiślany, w okolice handlowej osady Truso nad jez. Drużno. Tam, mimo niechętnej postawy Prusów wobec chrystianizacji, zdecydował się kontynuować misję jedynie z dwoma towarzyszami.
23 kwietnia biskup Wojciech poniósł męczeńską śmierć, najprawdopodobniej w okolicach dzisiejszej miejscowości Święty Gaj w pobliżu Elbląga. Dwa lata później misjonarz został kanonizowany, Został pierwszym świętym i męczennikiem Pomorza i Polski.
Piotr Piotrowski/mk