Laureatami tegorocznej, jedenastej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali reporterzy i redakcje z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jury wybrało zwycięzców spośród 80 zgłoszeń.
Uroczystość wręczenia Nagród im. Macieja Płażyńskiego odbyła się w sobotę w Muzeum Emigracji w Gdyni. Przewodniczący jury, syn Macieja Płażyńskiego – Jakub powiedział, że „tata zawsze wierzył w to, że dziennikarstwo polonijne ma misję.
– Tą misją jest budowa mostów pomiędzy Polską, a rozsianymi po całym świecie Polakami, jak i osobami pochodzenia polskiego, a teraz, jak patrzę na te nasze ostatnie dziesięć lat, to niewątpliwie jesteśmy na etapie, w którym musimy zacząć stawiać pytania i na nie odpowiadać. Przede wszystkim, jaki jest stan naszej Polonii? Jako to wygląda po stronie osób rozrzuconych po całym świecie? – tłumaczył Płażyński i dodał, że „naszym celem jest pokazanie trudów tej pracy, którą wkładają (dziennikarze – przyp. red.), żeby pokazać, jakie jest życie codzienne i problemy, z którymi się stykają, jak również jaką mają bardzo ważną misję w promocji i budowaniu wizerunku Polski”.
NAGRODA IM. MACIEJA PŁAŻYŃSKIEGO
Maciej Płażyński był działaczem opozycji antykomunistycznej, pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim, Marszałkiem Sejmu RP i wicemarszałkiem Senatu RP oraz prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zginął w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2010 r.
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Przyznawana jest co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy, publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny, publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego. Po raz pierwszy została wręczona w roku 2012.
Nagrody w kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tys. złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.
MEDIUM POLONIJNE
W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatem został Waldemar Biniecki. Jury nagrodziło go za cykl dwujęzycznych publikacji w „Kuryerze Polskim”, dzięki którym polski punkt widzenia dociera do odbiorców nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.
DZIENNIKARZ KRAJOWY
W kategorii dziennikarz krajowy, publikujący na tematy polonijnem nagrodę przyznano Kamilowi Tureckiemu za cykl publikacji w portalu Onet.pl o dalszych losach Polek i Polaków zamieszkałych w USA, którzy byli świadkami lub uczestnikami tragicznych wydarzeń z 11.09.2001.
ZAGRANICZNY DZIENNIKARZ
W kategorii dziennikarz zagraniczny, publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii, laureatką została Katarzyna „Kasia” Madera z BBC World News. Jury doceniło regularne wprowadzanie na antenę jednej z najważniejszych światowych telewizji tematów związanych z Polską. Kasia Madera jest pierwszą laureatką nagrodzoną ponownie. Pierwszy raz stało się to w 2015 roku.
REDAKCJA MEDIUM POLONIJNEGO
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano kwartalnik „Kalejdoskop” – za wysoki poziom merytoryczny i przywracanie obecności języka polskiego w Izraelu.
PAP/aKa