W sobotę 4 czerwca, w ramach obchodów 33. rocznicy wyborów czerwcowych, przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku otwarto Strefę Społeczną. W namiotach ustawionych w strefie zorganizowano debaty i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów z różnych dziedzin.
W Strefie Społecznej, którą miasto Gdańsk przygotowało we współpracy z Fundacją Gdańską i partnerami społecznymi, przez dwa dni (sobota i niedziela) omawiane będą najważniejsze problemy dotykające współczesne społeczeństwo.
BOGATY RUCH POZARZĄDOWY
W sobotę podczas uroczystego otwarcia prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski podkreślał, że organizacje pozarządowe działają w każdej dziedzinie życia społecznego. – Dzisiaj możecie spotkać tych ludzi, porozmawiać z nimi, i przekonać się, jak bogaty mamy ruch pozarządowy – wskazywał. Dodał, że tegorocznym hasłem przewodnim w Strefie Społecznej jest dyskryminacja i wykluczenie społeczne.
– Będziemy dyskutować m.in. o płci, orientacji seksualnej, o biedzie, ale też o pochodzeniu, o wojnie na Ukrainie, w tym o fake newsach, i wiele innych – zachęcał Bendykowski.
Obecna na otwarciu Strefy Społecznej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że w czasach PRL, w „systemie słusznie minionym”, funkcjonowały tzw. czyny społeczne, które organizowano najczęściej w niedziele. – 33 lata temu słowo „społecznie” zyskało zupełnie inne znaczenie. Dzięki wam, aktywnym obywatelom i obywatelkom, społecznikom, dziś społecznie oznacza – bez przymusu, dobrowolnie i dla kogoś innego – tłumaczyła.
BEZPIECZNA PRZESTRZEŃ
Strefa Społeczna znajduje się pomiędzy budynkiem ECS, a ulicą Jana z Kolna. Dyżurują tu przedstawiciele ponad 80 organizacji pozarządowych z całej Polski. Jak przekazał inspektor z referatu prasowego gdańskiego magistratu Jędrzej Sieliwończyk, jest to bezpieczna przestrzeń do dyskusji, debat, ale także indywidualnych rozmów z ekspertkami i ekspertami.
– Celem strefy jest zbudowanie wspólnoty, która potrafi rozmawiać, wspierać się i dać nadzieję na przetrwanie – tłumaczył. Podkreślił, że w strefie odbędą się także warsztaty edukacyjne, muzyczne, ogrodnicze czy plastyczne.
Dodał, że przez dwa dni w strefie będzie można spotkać wiele znanych osób ze środowiska kultury, sztuki, mediów i polityki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Andrzej Grabowski, Julia Pietrucha, Jakub Wesołowski, Karolina Korwin-Piotrowska, Henryk Gołębiewski, Piotr Liroy, Halina Mlynkova, Czesław Mozil, Tomasz Sekielski oraz prof. Magdalena Środa.
Szczegółowy plan Święta Wolności i Praw Obywatelskich dostępny jest na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.
PAP/aKa