Większość Gdańszczan wciąż nie zgłosiła czym ogrzewa swoje domy. Na dopełnienie obowiązku zostało mało czasu. Termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mija 30 czerwca.
– Właściciele nieruchomości zobowiązani są do składania deklaracji, w których informują o sposobie ogrzewania swoich domów. W ten sposób powstaje mapa emisyjności budynków w całym kraju. Celem stworzenia systemu jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń, czyli emisji substancji powodujących smog – mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miasta Gdańska.
KTO JEST ZOBOWIĄZANY DO ZGŁOSZENIA?
-Muszą to zrobić wszyscy właściciele budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Składanie deklaracji dotyczy właścicieli, których źródła ciepła zaczęły działać przed 1 lipca 2021 roku, z kolei ci, którzy zainstalowali nowe ogrzewanie po tym czasie, muszą zgłosić deklarację w ciągu 14 dni od jej uruchomienia. Obowiązek nie dotyczy osób zamieszkujących lokale zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe bądź spółdzielnie. Każdy kto nie dopełni tego obowiązku musi się liczyć z wysokimi karami – mówi Jędrzej Sieliwończyk.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Deklarację można złożyć w dwóch formach – elektronicznej i papierowej.
– Można też dokonać tego ze strony Centralnej Ewidencji Emisyjności budynków. Wystarczy ściągnąć formularz, wypełnić go i wysłać pocztą na adres Biuro Energetyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku na ulicy Nowe Ogrody 8/12. Można też zgłosić się osobiście w Urzędzie Miejskim lub w punkcie informacyjnym przy ulicy Partyzantów 74 – dodaje Jędrzej Sieliwończyk .
INFORMACJI NADAL BRAKUJE
Jak podkreśla Jędrzej Sieliwończyk, z posiadanych danych wynika, że mała liczba mieszkańców miasta Gdańska dopełniła obowiązek zgłoszenia czym ogrzewa domy. Gdańsk zajmuje 120 miejsce w województwie pomorskim, jeśli chodzi o przekazanie tych informacji.
– Na prawie 46 tysięcy punktów adresowych, w Gdańsku zgłoszono zaledwie 12 382 wnioski informujące o tym, jak ogrzewane są poszczególne lokale. To stanowi zaledwie 27% wszystkich punktów, które powinny taki wniosek złożyć. Czasu zostało niewiele – dodaje Jędrzej Sieliwończyk.
Za niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie można dostać mandat w wysokości do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu, grzywnę do 5 tys. zł.
Marta Włodarczyk/aKa