W sobotę, w wigilię uroczystości Najświętszej Trójcy, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyło się specjalne nabożeństwo dziękczynne związane z powrotem do świątyni ołtarza Świętej Trójcy Bractwa św. Jerzego.
Gotycki ołtarz Pietas Domini z 1435 r. po 78 latach wrócił do Bazyliki Mariackiej 16 marca 2020 roku. Pierwotnie uroczystość powitania unikatowego dzieła sztuki zaplanowana była na 4 kwietnia 2020 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia.
W sobotę w Bazylice Mariackiej modlitwie przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz ewangelicki biskup Christian Stäblein. Uroczystość odbyła się dwóch językach – polskim i niemieckim. Uczestniczyli w niej m.in. konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
EUROPA NIE JEST JUŻ TĄ SAMĄ EUROPĄ
Ewangelicki biskup Christian Stäblein podziękował za możliwość świętowania przybycia ołtarza do Gdańska. Biskup nawiązał do dwuletniej pandemii i przesunięcia uroczystości o dwa lata oraz wojny w Ukrainie.
– Tylko 1100 km stąd w Kijowie, ale także we Lwowie, ale przede wszystkim na wschodzie Ukrainy w Donbasie trwa straszna wojna. Agresja Putina, w której naród ukraiński oczekuje naszego wsparcia i na nie zasługuje. Od 24 lutego Europa nie jest już tą samą Europą – powiedział biskup Stäblein.
NASZE SERCE JEST PODZIELONE
Metropolita Gdański arcybiskup Tadeusz Wojda wskazał na początku kazania, że nie trzeba patrzeć daleko by widzieć wojnę, bo nasze serce jest podzielone i nie jest w stanie kochać drugiego człowieka.
– Głębokość bogactwa Bożego jest odpowiednikiem pełni jaka jest tylko w Bogu i jednocześnie symbolem hojności, z jaką Bóg rozdziela swoje dary – mówił m.in. podczas kazania abp Wojda.
– Mądrość, o której mówi św. Paweł, wskazuje na źródło poznania i wiedzy, jaka jest w Bogu. Bóg ją pokazuje człowiekowi i zaprasza do korzystania z niej – dodał.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Cappella Gedanensis, która wykonała utwory kompozytorów związanych z gdańskim kościołem Mariackim – Andreasa Hakenbergera, Maximiliana Dietricha Freislicha i Fransiscusa de Rivulo.
PAP/aKa