Dr hab. Grzegorz Berendt został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na to stanowisko powołał go w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wcześniej Berendt pełnił obowiązki dyrektora muzeum po ustąpieniu z tej funkcji dra Karola Nawrockiego.
W czwartek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dra hab. Grzegorza Berendta.
BADACZ DZIEJÓW POLSKI XX WIEKU
Grzegorz Berendt jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, badaczem dziejów Polski XX wieku, w szczególności zagadnień związanych z zagładą Żydów w czasie okupacji niemieckiej, powojennych losów społeczności żydowskiej oraz historii Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich.
ZASTĄPIŁ DR. NAWROCKIEGO
Berendt w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez ponad cztery lata pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych. Po rezygnacji ze stanowiska dra Karola Nawrockiego w lipcu ubiegłego roku przejął obowiązki dyrektora tej placówki.
Dr Nawrocki zrezygnował ze stanowiska dyrektora M2WŚ po wybraniu go przez Sejm za zgodą Senatu na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
HISTORYK Z BOGATYM DOROBKIEM I DOŚWIADCZENIEM
Dr hab. Grzegorz Berendt jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku posiada także cztery samodzielne monografie oraz współautorstwo 7 książek. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2009), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2009), Medalem Pro Memoria oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).
W 1989 r. związał się z Instytutem Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2006 r. podjął dodatkowe zatrudnienie w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W latach 2007-2008 koordynował kwerendy prowadzone przez kilkadziesiąt osób w ramach projektu naukowego INDEX, poświęconego obywatelom RP represjonowanym przez niemiecko-nazistowskich okupantów za pomoc Żydom. W latach 2008-2013 zajmował stanowisko naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN – KŚZpNP w Gdańsku, w tym czasie uruchomił m.in. tzw. oddziałową serię wydawniczą. Jest redaktorem naczelnym pisma IPN „Polish Jewish Studies” oraz periodyku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku „Wojna i Pamięć”.
Ponadto, dyrektor gdańskiego muzeum jest członkiem Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie, Rady Pamięci Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, a także Rad Muzeów przy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 1 kwietnia 2022 r. Prezes Rady Ministrów powołał go na Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
PAP/am