Sobota w Gdyni przebiegała pod znakiem Moto Safety Day. To wydarzenie, które już od 17 lat promuje bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Impreza jest okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Swoją wiedzą dzieli się sztab specjalistów, m.in. ratownicy medyczni, policja czy doradca prawidłowego zapinania pasów i umiejscowienia fotelików dla dzieci.
„DROGA JEST DLA KAŻDEGO, DLATEGO SZANUJMY SIEBIE WZAJEMNIE”
Pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia, Elżbieta Koncka, mówi, że bezpieczeństwo drogowe to temat ciągle aktualny, a o wielu rzeczach zapominamy przez wkradającą się rutynę.
– Promujemy kulturę motoryzacyjną, partnerstwo na drodze, szeroko pojęte bezpieczeństwo w ruchu drogowym i elektromobilność. Mówimy o partnerstwie, ponieważ na drodze pojawia się coraz więcej pojazdów, w tym zwłaszcza rowerzystów. Ogromne znaczenie ma ubiór takiego uczestnika ruchu – podkreśla.
– Fajnie, jakby ktoś, kto tu przychodzi, wyszedł stąd nie z ogromną wiedzą na temat techniki jazdy samochodem, ale chociaż z poczuciem, jak mało jeszcze wie i ile powinien się nauczyć, by móc bezpiecznie jeździć – dodaje Kuba Bielak, który prowadzi wydarzenie.
DOJRZAŁOŚĆ MOTORYZACYJNA TO POKORA NA DRODZE
Kuba Bielak już od 25 lat zajmuję się tematyką bezpiecznego poruszania się na drodze. Jak podkreśla, ważna jest „dojrzałość motoryzacyjna” i tłumaczy, na czym ona polega.
– Ciągle w społeczeństwie panuje stereotyp, o tym, że jazda samochodem jest bardzo męską czynnością i wszyscy jesteśmy już po urodzeniu mistrzami kierownicy. Natomiast dojrzałość motoryzacyjna polega na pokorze. Ciągle musimy się uczyć i pamiętać, że jazda samochodem to manifestowanie szacunku do innych i świata. Nasze społeczeństwo, jadąc autem, więcej bierze, niż daje, a to jest zupełnie na odwrót. W samochodzie raczej powinniśmy ułatwiać innym możliwość jazdy, bo jest coraz więcej kierowców oraz pojazdów. Infrastruktura za tym nie nadąża. Razem trzeba dążyć do tego, żeby było bezpiecznie. Korzystać z motoryzacji, a wykorzystywać motoryzacje do własnych celów to dwa inne pojęcia – wyjaśnia.
UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY
W tym roku szczególną uwagę zwrócono na umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Niepewność, strach, czy obojętność mogą zniechęcać do tego, jednak jest to obowiązek każdego uczestnika ruchu.
– Udzielanie pomocy i bezpieczeństwo jest najważniejszą rzeczą. Samochody możemy sobie wymienić, zdrowia się nie da. Trzeba umieć zareagować, pomóc w sposób w miarę możliwości jak najbardziej świadomy. Tutaj można potrenować na fantomie. Mamy kontroler, który pokazuje, czy czynności są wykonywane prawidłowo. Trening, trening i jeszcze raz trening. Im więcej takich czynności wykonamy przy sytuacjach na fantomie, tym bardziej sprawni i opanowani będziemy w sytuacji rzeczywistej – podkreśla Piotr Kochnowicz, prezes stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto.
SYMULATOR DACHOWANIA
Jedną z atrakcji, a zarazem doświadczeniem, które uświadamia, jak ważne jest zachowywanie ostrożności na drodze, to symulatory zderzeń i dachowania. Osoby po tym doświadczeniu podkreślają, że skłoniło ich to do wielu przemyśleń, a także zwróciło uwagę na powagę sytuacji.
– Pobudza to wyobraźnię, co może się wydarzyć podczas wypadku. Zdałem sobie sprawę, jak niebezpieczne są przedmioty w aucie. Generalnie szok. Ogromne poczucie bezwładności. Jakby to był prawdziwy wypadek, to nie ma żadnej możliwości panowania nad pojazdem. Daje to do myślenia – mówi jeden z nich.
– W pasach jeździmy zawsze. I w tym samochodzie przeżyliśmy to na własnej skórze, że bez nich latalibyśmy po całym samochodzie. Uważam, że każda osoba, która zapomina o zapinaniu pasów, powinna spróbować tego i przekonać się, jakie mogą być konsekwencje – dodaje kolejny.
Nadmorski klimat, DJ, foodtrucki i inne przygotowane rozrywki sprawiły, że uczestnictwo w tej akcji było przyjemną formą spędzenia sobotniego czasu. Na najmłodszych czekały między innymi: malowanie twarzy, fotobudka, piłkarzyki, konkursy z nagrodami czy możliwość przejechania się na gokartach. Impreza zlokalizowana była przy parkingu przy Polance Redłowskiej w Gdyni.
Aleksandra Trembicka/jk