Mobilny punkt poboru krwi, stoisko edukacyjne, czy gra miejska – takie atrakcje dla gdańszczan na Targu Węglowym przygotowano w 78. rocznicę powstania warszawskiego.
– 1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, powinniśmy pamiętać o ofiarach powstańców, którzy walczyli nie tylko o wolność Warszawy, ale tak naprawdę o wolność całej Polski. O tym, że Stalin cynicznie wykorzystał zryw Polaków do tego, aby rękoma Niemców tak naprawdę zniszczyć Warszawę. To cierpienie zwykłych ludzi – zginęło około 200 tysięcy cywilów, ponad 10 razy więcej niż żołnierzy Armii Krajowej, którzy chwycili za broń – przypomniał Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
Jak dodaje, edukacja z zakresu historii powstania warszawskiego jest potrzebna szczególnie młodemu pokoleniu.
– Widzimy niestety, jaka jest tendencja – wśród młodego pokolenia niewielki odsetek na pytanie, co się stało i jaka jest rocznica 1 sierpnia, był w stanie odpowiedzieć od razu, że 1944 r. to wybuch Powstania Warszawskiego. Ta akcja ma na celu przypomnienie i ugruntowanie wiedzy – wskazał Drażba.
ATRAKCJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
Mieszkańcy Gdańska na Targu Węglowym mogli wziąć udział w malowaniu znaków Polski Walczącej na torbach i skorzystać ze stoiska edukacyjnego, gdzie czekały na nich bezpłatne materiały związane z powstaniem.
– Będziemy starali się przypomnieć ludziom, jaką wartość pełnili powstańcy oraz jak ważne było ich poświęcenie dla tej sprawy. Mamy niemiecki karabin maszynowy MG42 oraz brytyjską broń – Piat i Błyskawicę. Jesteśmy też przebrani, jak na powstańców przystało. Moja partnerka ma mundur niemiecki zdobyty w Warszawie na Stawkach na magazynach, a ja mam płaszcz esesmański z oddziałów zmotoryzowanych, które były zdobywane w szkole przy ulicy Rybaki w Warszawie – opowiada Tomasz Czerepuk ze stanowiska IPN.
– Mamy przygotowany szablon z kotwicą i białe bawełniane torby. Przykładamy szablon i odrysowujemy. Jest idea, żeby każdy, kto chce, może taką torbę wykonać samodzielnie. Są różne wzory znaku Polskiego Państwa Podziemnego. Ten, który mamy akurat przygotowany nawiązuje do kotwicy wymalowanej na pomniku lotnika w Warszawie przez „Rudego” – Janka Bytnara – wyjaśnia Daniel Sieczkowski z Biura Edukacji Narodowej gdańskiego oddziału IPN.
Gdańszczanie mogli wziąć udział także w tematycznej grze terenowej dotyczącej powstania warszawskiego.
– To zadanie polega na rozszyfrowaniu kodu harcerskiego. Jest w nim ukryty adres kolejnego miejsca, do którego trzeba dotrzeć. Uczestnicy ostatecznie wracają do stanowiska i otrzymują nagrody, którymi są gry planszowe Instytutu Pamięci Narodowej. Jest to okazja do propagowania wiedzy o powstaniu warszawskim – mówi Aleksandra Szwarc z Biura Edukacji Narodowej IPN.
ODDAWANIE KRWI
Podczas wydarzenia mieszkańcy w ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowanej z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku mogli oddać krew w specjalnie przeznaczonym do tego busie.
– Pobieramy krew od chętnych. W każdej sytuacji, kiedy ktoś potrzebuje krwi, inna osoba musi ją oddać. Tutaj, pamiętając o powstańcach, którzy tracili życie, zdrowie, przelali krew w imieniu nas wszystkich za tę wolność, my dzisiaj, w 78. rocznicę powstania warszawskiego czekamy na osoby chętne, które tą krwią się podzielą, nie tracąc już nic – podkreśla Małgorzata Szafran, lekarz z RCKiK w Gdańsku.
OPINIA GDAŃSZCZAN
– Rodzice byli w Armii Krajowej i również ich więziono. Opowiadali nam rzeczy dotyczące powstania, a my je teraz przekazujemy młodemu pokoleniu – mówi gdańszczanin. – Trzeba pamiętać, żeby nie dopuszczać do sytuacji, w których wybuchają wojny. Trzeba przekazywać młodzieży, żeby czerpała wzorce z patriotyzmu – dodaje kolejny.
Powstanie warszawskie trwało 63 dni. Było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie.
Marta Włodarczyk/aKa