Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku przypomina o konieczności dopełnienia formalności w sierpniu, aby uprawnione dzieci już od pierwszych dni w szkole korzystały z programu bezpłatnych posiłków w szkole.
Aby dołączyć do programu „Posiłek w szkole i w domu” wspieranego przez gminny program osłonowy, należy spełnić odpowiednie kryterium zarobkowe. W tym roku z bezpłatnych posiłków skorzystać może każde dziecko, w którego rodzinie dochód na osobę nie przekracza 1080 zł.
Podwyższone kryterium zarobkowe to świetna informacja dla niejednego rodzica i dobry przykład współpracy na linii rząd – samorząd. Sam program rządowy przyznaje bezpłatne obiady dzieciom z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 900 zł. Dzięki dorzuceniu do programu miejskich pieniędzy, z programu skorzystać będzie mogło nieco więcej gdańszczan.
FORMALNOŚCI – CZYLI CO NALEŻY ZROBIĆ?
Jak wskazuje MOPR Gdańsk, aby zapisać dziecko do programu należy w odpowiednim punkcie złożyć następujące dokumenty:
- dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (np. zaświadczenie od pracodawcy, odcinek renty, odcinek emerytury),
- w przypadku, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne lub długotrwale chore – aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie o stanie zdrowia,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą – oświadczenie o uzyskanym dochodzie, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego (szczegółowymi informacjami służą pracownicy socjalni gdańskiego MOPR).
GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK
Eksperci radzą, aby dokumenty składać w jednym z dziewięciu centrów pracy socjalnej. Tam pracownicy pomogą dopełnić wszelkie formalności. Do programu „Posiłek w szkole i w domu” dzieci nie muszą być zgłaszane przez swoich rodziców. Mogą zrobić to również np. dziadkowie. O tym, gdzie znajduje się najbliższy CPS dowiesz się na stronie internetowej MOPR Gdańsk.
Jakub Stybor/aKa