Pierwszego dnia września naukę w gdańskich placówkach edukacyjnych podejmie ponad 90 tysięcy uczniów i przedszkolaków, nad którymi czuwać ma 8200 nauczycieli, ponad 2800 pracowników administracji i obsługi oraz 159 dyrektorów. Problemem jest jednak niedostateczna liczba pedagogów.
Najbardziej brakuje specjalistów od przedmiotów ścisłych i nauczania specjalnego.
– Na 8200 pedagogów mamy ponad 500 wakatów. To duże wyzwanie; sami sobie z tym nie poradzimy. Dzisiaj ratujemy się tym, że prosimy tych nauczycieli, którzy są na emeryturze, żeby zostali dłużej lub zatrudniamy osoby bez pełnych kwalifikacji. Dodatkowo ci nauczyciele, którzy już są zatrudnieniu, muszą pracować więcej, żeby nasza młodzież miała dobrą opiekę – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
– Zaczęło się przynoszenie dokumentów, dotyczących specjalnych potrzeb edukacyjnych, ale to powoduje, że za chwilę będziemy wiedzieć, iż potrzebujemy jeszcze większej liczby specjalistów. Łącznie mamy w Gdańsku pół tysiąca wakatów dotyczących najczęściej nauczycieli przedmiotów ścisłych i specjalistów od pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach – dodaje Grzegorz Szczuka, dyrektor wydziału rozwoju społecznego.
WIELKA ILOŚĆ UCZNIÓW SPOZA GDAŃSKA
Jak podkreśla prezydent Gdańska, istotną kwestią jest dostępność miejsc w szkołach średnich. Jedna trzecia młodzieży, która ubiegała się o miejsce w gdańskich placówkach, mieszka poza Gdańskiem.
– Myślę, że kolejne dni pokażą, iż sprostaliśmy temu zadaniu. Utworzyliśmy 49 nowych klas. To o 2100 więcej miejsc niż w ubiegłym roku. Wiem, że dla wielu uczniów i rodziców to był stres. Czas egzaminacyjny od maja do wyników rekrutacji to okres dużych wyzwań. Z podobnym napięciem będziemy mierzyli się w przyszłym roku, dlatego że to będzie druga część podwójnego rocznika – przewiduje prezydent Dulkiewicz.
PRAWA UCZNIA I ZABAWA
Jak podkreśla Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska, edukacja będzie koncentrować się w szczególności na prawach ucznia, nauczaniu obywatelskim i kulturze.
– Mamy nadzieję, że w tym roku większy nacisk w naszych szkołach położony będzie na prawa ucznia i pracę w obszarze równości. Kolejny temat, który chcemy podjąć, to budowanie relacji w czasie swobodnej zabawy. Tutaj położyliśmy duży nacisk na programy psychologiczne i program „Jestem”, w ramach którego udzielamy wsparcia uczniom, nauczycielom i rodzicom, także poprzez zabawę. Kolejnym ważny segment stanowią Gdańskie Lekcje Obywatelskie. W zeszłym roku przeprowadziliśmy pilotaż, w ramach którego zostały opracowane scenariusze lekcyjne, a także cały program propozycji nauczania obywatelskiego, który może być realizowany w oparciu o niezwykłe historyczne doświadczenie, obiekty kulturalne i kontakty z mieszkającymi w Gdańsku świadkami historii. Ostatnim priorytetem jest kultura. Z pomocą przychodzi tu wypracowany w ostatnich latach gdański program Edukacji do Kultury – rozwija.
W przyszłym roku na wydatki związane z edukacją ma zostać przeznaczone miliard 577 milionów złotych. Dodatkowo planowane są kolejne modernizacje i ulepszenia, jeśli chodzi o programy IT oraz wyposażenie sal informatycznych i warsztatowych, których koszt ma przekroczyć 30 milionów złotych.
Marta Włodarczyk/MarWer