Elementy lekcji baletu zaprezentują w piątek 9 września doświadczeni artyści baletu Opery Bałtyckiej oraz uczniowie Ogólnokształcącego Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Wyjątkowa odsłona spotkań z cyklu „B jak balet” rozpocznie się o godzinie 18:00 w Operze Bałtyckiej.
Wydarzenie będzie okazją, by przyjrzeć się pracy nad warsztatem tanecznym i etapom stawania się profesjonalnym tancerzem – od pasji do tańca, przez poszczególne elementy kształcenia, po pracę w zespole baletu Opery Bałtyckiej.
PROGRAM WYDARZENIA
Doświadczeni tancerze oraz uczniowie u progu zawodowej kariery na przemian będą prezentować elementy lekcji baletu, która rozpoczyna każdy dzień profesjonalnej pracy i stanowi podstawę ich przygotowań do prób oaz spektakli.
Wieczór zakończy natomiast prezentacja fragmentów z baletów „Płomień Paryża” Borisa Asafiewa (zatańczą Mayu Takat i Gento Yoshimoto) i Raymonda Aleksandra Głazunowa (zatańczy Rei Yamamoto), autorskiej choreografii Ruaidhriego Maguire „After / Before” do muzyki Szymona Brzóski (zatańczą Danila Marzilli, Ruaidhri Maguire) oraz fragmentów choreografii przygotowanej przez pedagogów Szkoły Baletowej w wykonaniu ich uczniów. Wieczór uświetni wręczenie profesor Irenie Tarasiewicz nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury.
50-LECIE PRACY PROF. IRENY TARASIEWICZ
Irena Tarasiewicz obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.
Profesor Tarasiewicz to wybitny pedagog tańca klasycznego. Jest wychowanką śp.profesor Janiny Jarzynówny-Sobczak, której gdańska szkoła nosi dziś zaszczytne imię, a także absolwentką pedagogiki tańca na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Odbyła również dwuletni staż w Akademii Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Petersburgu.
W latach 1975-1993 prof. Tarasiewicz była solistką Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Od 1973 jest pedagogiem tańca klasycznego i repertuaru scenicznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku.
Przez ponad pół wieku odnosiła i odnosić będzie nadal znaczące dla Pomorza i polskiej sceny baletowej sukcesy. Jej uczniowie i absolwenci to dziś osobowości polskiego baletu i soliści międzynarodowych zespołów triumfujący w Lozannie, Warnie czy Brnie. Tancerze i tancerki rozsiani dziś po całym świecie rozpoznają i pamiętają jej nazwisko.
Dla Gdańskiej Szkoły Baletowej prof. Tarasiewicz opracowała choreografie do spektakli baletowych „Chopiniana”, „Jezioro Łabędzie” (akt II) czy „Giselle” (akt II). Była też realizatorem ogólnopolskiego projektu baletu „Chopiniana” przygotowywanego dla uczniów wszystkich szkół baletowych w Polsce.
Nadal pracuje i uczy, włączając się w proces kształcenia gdańskiej szkoły baletowej. Jest wielokrotnym jurorem Ogólnopolskich Konkursów Baletowych oraz Konkursu dla Młodych Tancerzy. Od 2001 roku pełniła funkcję eksperta oświaty Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Za znaczące osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Statuetką Terpsychory.
Anna Rębas/ua/am