Gdański Urząd Pracy uruchomi kolejną edycję dofinansowań dla bezrobotnych na założenie firmy. 30 tysięcy złotych jest przyznawane w formie dotacji, której nie trzeba zwracać, jeśli biznes będzie prowadzony przynajmniej przez rok.
Wnioski należy składać od 19 do 30 września. Pieniądze otrzymane z „pośredniaka” można przeznaczyć na otworzenie w zasadzie dowolnej firmy – w zasadzie, bo wykluczona jest działalność w zakresie wytwórstwa w rolnictwie, przedsiębiorstwo sezonowe lub akwizycyjne, działalność na przykład taksówkarska czy ezoteryczna lub firma zajmująca się najmem pomieszczeń. Siedziba nowego przedsiębiorstwa musi znajdować się na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
W obecnej edycji programu zrezygnowano z większości ograniczeń. Konieczne jest zarejestrowanie się jako bezrobotny w Gdańskim Urzędzie Pracy, a także odbycie wizyty u doradcy i uzyskanie jego pozytywnej opinii. To właściwie wszystkie warunki – o dotację może ubiegać się zarówno osoba świeżo zarejestrowana, jak i taka, która na „kuroniówce” przebywa dłużej. Nie ma znaczenia również wiek ani płeć – otworzyć firmę może nawet świeżo upieczony 18-latek albo osoba tuż przed emeryturą.
Z DOTACJI NIE POKRYJEMY WSZYSTKIEGO
Ideą programu jest zapewnienie osobom bez tak zwanego zaplecza, ale mającym pomysł i umiejętności, szansy na spróbowanie sił w biznesie lub usługach. Pieniądze z dofinansowania można wydać prawie na wszystko: na towary i usługi, zwłaszcza na tak zwane środki trwałe (urządzenia, maszyny lub środki transportu), materiały (w tym reklamowe), a także na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej. Z dotacji nie można natomiast finansować pensji, wynagrodzeń ani szkoleń. Z innych środków będziemy musieli pokryć również koszty paliw, gruntów i nieruchomości, a także czynsz oraz podatki i ZUS.
Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w Gdańskim Urzędzie Pracy. Następnie należy wypełnić wniosek o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, a potem telefonicznie lub mailowo umówić się z doradcą na spotkanie; warto się na nie przygotować, bo musimy uzyskać pozytywną opinię na temat naszego pomysłu. Osoby, których nazwiska zaczynają się od liter w przedziale od A do Ł, powinny kontaktować się pod adresem sylwia.lopacinska@gup.gdansk.pl lub pod numerem telefonu (58) 743-14-40. Natomiast ci o nazwiskach zaczynających się od litery M będą obsługiwani pod adresem beata.markowska@gup.gdansk.pl albo pod numerem (58) 743-14-50.
CO BĘDZIE BRANE POD UWAGĘ PRZY OCENIE WNIOSKÓW?
Pozytywnie ocenione wnioski będą następnie rozpatrywane przez komisję, która sprawdzi je pod kątem tego, czy pomysł na biznes ma szanse powodzenia. Pod uwagę będą brane między innymi: umiejętności konieczne do prowadzenia działalności, predyspozycje do prowadzenia biznesu, a także zapotrzebowanie na proponowane produkty lub usługi. Premiowane będą osoby, które zrobiły już jakieś kroki do bycia przedsiębiorcą – zawarły umowy na wynajem pomieszczeń, w których prowadzona będzie działalność, czy zgromadziły własne środki na niezbędne inwestycje.
Szczegółowe informacje można znaleźć >>>TUTAJ.
Bartosz Stracewski/MarWer