W Gdańsku od środy do czwartku będą prowadzone rutynowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Motława-22”. Ćwiczenia mają służąyć sprawdzeniu przygotowanych i przyjętych w mieście procedur dotyczących obrony w sytuacji zagrożenia.
Jak przekazała inspektorka gdańskiego magistratu Paulina Chełmińska, dzięki ćwiczeniom istniejące procedury bezpieczeństwa mogą być ulepszane.
ĆWICZENIA POTRWAJĄ DWA DNI
Starszy inspektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zagrożenia Kryzysowego UM w Gdańsku Piotr Latoszewski podkreślił, że przez dwa dni ćwiczeń, które będą realizowane na terenie Gdańska, zostaną przeprowadzone trzy epizody.
– Pierwszego dnia zostanie przećwiczony element teoretyczny. Do odpowiednich wydziałów zostaną przesłane wiadomości. Drugiego dnia przeprowadzona zostanie ewakuacja jednego z domów pomocy społecznej – tłumaczy.
ODPOWIEDNIE WYDZIAŁY OTRZYMAJĄ KONKRETNE ZADANIA
Podczas ćwiczeń sprawdzone i zrealizowane zostaną zadania wynikające z planu operacyjnego miasta, dotyczącego zadań niezwiązanych z obroną militarną.
– Drogą mailową, poprzez miejskie centrum zarządzania kryzysowego, będą przekazywane sygnały odpowiednim wydziałom dotyczące wykonania poszczególnych zadań. Sygnały przekazywane są jako zaszyfrowana informacja – podkreśla starszy inspektor.
Latoszewski zaznacza, że nie może przekazać, jakie zadania będą do wykonania przez urzędników w czasie ćwiczeń „Motława-22”, ponieważ są to dane o klauzuli „niejawne”. Podaje jednak przykład.
– Do odpowiednich miejskich wydziałów przychodzi informacja, że woda albo węgiel muszą być reglamentowane. Wówczas każdy wydział i spółka w mieście, które są odpowiedzialne za węgiel i wodę muszą wykonać określone zadania – wyjaśnił.
EWAKUACJA DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
W czwartek zostanie przećwiczona ewakuacja III stopnia mieszkańców Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej i Domu Pomocy Społecznej Orunia. Jak zaznaczył Latoszewski, nikt nie będzie ewakuowany, ale zostanie sprawdzone między innymi przygotowanie pracowników do takiej sytuacji.
– Pod PDS Orunia podjedzie autobus, który będzie niejako odgrywał sytuację ewakuacji. Na miejscu omówimy i sprawdzimy, czy pracownicy są przygotowani i co w danym punkcie, gdyby doszło do rzeczywistej ewakuacji, należy zrealizować – tłumaczy.
Wszystkie ćwiczenia będą przygotowane w oparciu o wymyśloną sytuację związaną z zagrożeniem militarnym Gdańska i nie będą odnosiły się do rzeczywistych sytuacji polityczno-militarnych.
ĆWICZENIA BEZ ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ GEOPOLITYCZNĄ
Rutynowe ćwiczenia, odbywają się w Gdańsku raz na trzy lata i nie mają związku z aktualną sytuacją geopolityczną. W latach poprzednich ćwiczenia odbywały się pod kryptonimem „Magistrat” oraz „Impas”.
– Ćwiczenie, które było realizowane w 2019 roku pod kryptonimem „Impas”, dotyczyło zagrożeń terrorystycznych, zagrożeń związanych z działaniem tzw. grup dywersyjnych, które miały utrudnić funkcjonowanie mieszkańca i utrudnić realizację zadań przez miasto – tłumaczy Latoszewski
W tegorocznych ćwiczeniach wezmą udział wybrane Wydziały UMG, przedstawiciele Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Zarządu Transportu Miejskiego, Domu Pomocy Społecznej Orunia, Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze”, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji.
PAP/ua