Działalność nowoczesnego laboratorium Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) zainaugurowano przy ul. Dickmana w Gdyni. Na potrzeby wojska i komercyjnych firm będą prowadzone w nim testy i badania związane z polem elektromagnetycznym urządzeń.
Za około 61,1 miliona złotych, przy dużym, bo sięgającym aż 40 milionów złotych, unijnym dofinansowaniu na północy Gdyni powstał nowoczesny kompleks budynków laboratoryjnych. To inwestycja Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, czyli specjalistycznego centrum, zajmującego się projektowaniem, budową, dostawą i utrzymaniem systemów z obszaru techniki wojskowej i cywilnej.
Oprócz przedstawicieli samego OBR CTM, środowiska wojskowego i naukowego w symbolicznym przecięciu wstęgi wzięli też udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marcin Ociepa, wojewoda pomorski Dariusz Drelich czy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
– Bardzo dziękuję za państwa zaangażowanie we wszystkie projekty rozwojowe, infrastrukturalne, badawczo-naukowe, wojskowe, bo one składają się na jedną, wielką całość, a tą całością jest kwestia interesu i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej – powiedział podczas uroczystości otwarcia laboratorium sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa.
„JESTEŚMY GOTOWI WYJŚĆ W EUROPĘ”
Inauguracyjna uroczystość odbyła się w komorze bezodbiciowej – jednym z najbardziej charakterystycznych pomieszczeń nowego kompleksu. To największa komora tego typu w północnej Polsce, a dzięki jej stworzeniu gdyński ośrodek będzie mógł dokładnie badać i sprawdzać emisję oraz odporność promieniowaną. Jej rozmiary pozwalają na pracę z wielkogabarytowymi, specjalistycznymi urządzeniami, jak wyposażenie okrętów wojennych czy pojazdy i silniki. Ponadto daje też możliwość testowania chociażby pralek czy zmywarek, co może być przydatne dla komercyjnych klientów.
Prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej podkreślił, że ośrodek rozszerza spektrum badań.
– Mieliśmy już do tej pory infrastrukturę badawczą, natomiast była ona bardzo skromna. Dzisiaj, dzięki temu obiektowi, jesteśmy gotowi wyjść w Europę, badać urządzenia, które są dostępne na rynku europejskim polskim, a także globalnym. Norma, według której badamy, jest normą amerykańską. Na całym świecie produkowane są urządzenia, które trzeba sprawdzić pod kątem tego, czy są bezpieczne w użytkowaniu, czy nie promieniują, a także czy wytrzymają trudy, szczególnie w przypadku, gdy mówimy o obronności i bezpieczeństwie państwa – stwierdził.
W ramach całego kompleksu badacze z Oksywia będą mogli też korzystać m.in. ze specjalnego stanowiska do pomiaru pól magnetostatycznych (dla dużych, nawet 15-tonowych obiektów) i łącznie 10 nowoczesnych stanowisk do tzw. badań EMC. Obiekt powstał w ramach projektu „Polska Sieć Laboratoriów EMC”, czyli wspólnego przedsięwzięcia jednostek naukowo-badawczych i wyższych uczelni, działających na terenie Polski, które dysponują infrastrukturą badawczą, potencjałem naukowym i doświadczeniem, umożliwiającym badania kompatybilności elektromagnetycznej.
PAP/jk