W Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyły się oficjalne uroczystości Dnia Łącznościowca, czyli Święta Poczty Polskiej. W obchodach wziął udział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Minister Jacek Sasin podkreślił, że jest to święto nie tylko Poczty, ale całej Polski.
– To jest dzień ważny nie tylko dla Poczty Polskiej, ale myślę, że jest ważny dla Polski. Poczta Polska jest strategicznym przedsiębiorstwem z kilkuset przedsiębiorstw, które nadzoruję jako minister aktywów państwowych. Na pewno jest przedsiębiorstwem o najdłuższej historii. Poczta była obecna we wszystkich najważniejszych momentach historii Polski. W Gdańsku trudno nie wspomnieć chociażby o obronie Poczty Polskiej we wrześniu 1939 roku – powiedział Jacek Sasin.
Wiceminister podkreślił, że Poczta Polska jest dziś przedsiębiorstwem nastawionym nie tylko na przeszłość i tradycję, ale przede wszystkim na przyszłość.
– Rząd wspiera te działania, zarówno jeśli chodzi o inwestycje w nowoczesną architekturę i infrastrukturę logistyczną, ale dbamy również o to, aby poczta zachowywała dobrą kondycję finansową – dodał.
– Temu służą przepisy ustawowe przyjęte w tym roku, dotyczące zwrotu straty, którą poczta ponosi na usłudze powszechnej, czyli na tym, co jest najważniejsze i najbardziej widoczne dla klientów. Urzędy pocztowe, praca listonoszy. To wszystko świadczy o charakterze Poczty Polskiej – wskazał.
INWESTYCJE I ZYSKI
Jacek Sasin podkreślił, że Poczta Polska nieustannie inwestuje.
– To inwestycja w nowoczesną architekturę sieci logistycznej, w nowoczesny sprzęt. Dbamy i będziemy dbać o to, by poczta miała również środki na inwestycje. Ważne, żeby poczta zarabiała, bo jest firmą, jest przedsiębiorstwem, więc musi zarabiać. Będziemy zwracać koszty tam, gdzie są usługi, które z natury rzeczy są usługami deficytowymi, ale ważnymi z punktu widzenia państwa – mówił.
POWRÓT PO PANDEMII
Andrzej Bodziony, wiceprezes w Poczta Polska S.A. przypomniał, że to pierwsze uroczystości po trudnym czasie pandemii.
– Od 2019 roku takiej oficjalnej uroczystości jak dzisiaj nie mieliśmy. Pandemia uniemożliwiała nam organizowanie takiego Dnia Łącznościowca, jaki mamy dzisiaj. W tym roku powróciliśmy do tej tradycyjnej formy. Dzisiaj domykamy Dni Łącznościowca organizowane w Poczcie Polskiej. Zaczęliśmy od Katowic, później była Warszawa, Poznań i dzisiaj Trójmiasto, Gdańsk – powiedział wiceprezes.
WYRÓŻNIENIA
Podczas uroczystości wręczono ponad 400 odznaczeń państwowych, resortowych oraz pamiątkowych dla pocztowców z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Odznaczenia wręczył Piotr Karczewski, doradca społeczny prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
464 lata temu Król Zygmunt II August ustanowił stałe połączenie między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. To wydarzenie uznawane jest za początek polskiej poczty. Nazywany jest również świętem listonoszy.
Posłuchaj materiału dziennikarki Radia Gdańsk:
Edyta Stracewska/PAP/pb