17 grup młodzieży z województwa pomorskiego weźmie udział w VI edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Podczas comiesięcznych warsztatów uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji. Przygotują także dwuminutową etiudę filmową. W środę 23 listopada uroczyście zainaugurowano kolejną edycję projektu.
Filmy uczestników, które otrzymają najwyższe noty jury zostaną przedstawione na uroczystej gali finałowej w Warszawie. Do tej pory uroczystości odbywały się m.in. w Belwederze czy Zamku Królewskim w Warszawie. Projekt został przygotowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Prowadzony jest we współpracy z oddziałami IPN.
– Zapraszamy młodych ludzi: uczniów szkół podstawowych, szkół średnich do tego, żeby na historię spojrzeli inaczej, niż tylko z perspektywy grubego podręcznika do historii przeładowanego datami, faktami i nazwiskami. Chcemy, by postarali się rozpocząć swoją przygodę z historią poprzez własne, osobiste badania w miejscu gdzie się urodzili, gdzie się uczą, aby postarali się docierać do świadków, odnajdować dokumenty, dzięki którym będą mogli poznać lokalne historie. Później opowiedzą je metodą nagrania filmów komórką, czy też kamerą. Jestem przekonany, że tak jak w poprzednich edycjach będziemy świadkami pięknych, wzruszających i mądrych nagrań. Bez pamięci jesteśmy nikim – mówi wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.
SPOTKANIA ZE SPECJALISTAMI
Przez kilka miesięcy prowadzone będą spotkania ze specjalistami różnych dziedzin nauki. Jednym z przykładowych zadań jest wcielenie się w rolę antropologa i próba identyfikacji osoby poszukiwanej. Lekcje odbywają się także w formie warsztatów terenowych.
– Chcemy tam pokazać specyfikę naszej pracy – jak dochodzi do identyfikacji szczątków ofiar reżimów totalitarnych. Mamy zaplanowane spotkania z archeologami, archiwistami i antropologami tak, żeby pokazać młodzieży cały proces od początku – od zainicjowania procesu poszukiwania aż do wydania noty identyfikacyjnej. Młodzież dowiaduje się na tych zajęciach o rzeczach, o których nie dowie się na lekcjach historii. Chcemy pokazać ją z innej strony, chcemy pokazać jak wygląda warsztat historyka w naszej pracy. Młodzież dowiaduje się tutaj o naszych bohaterach – tych, którzy zostali zamordowani przez reżim komunistyczny – i o tym, że tak naprawdę władze komunistyczne koniecznie chciały zamazać o nich pamięć. Staramy się odszukać te groby naszych bohaterów i oczywiście ich zidentyfikować – mówi Anna Dymek z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
DZIĘKI PROJEKTOWI POZNAJĄ HISTORIĘ
Uczniowie cieszą się z uczestnictwa w projekcie. – Dla mnie ten projekt to możliwość poznania historii, także dowiedzenia się więcej o tamtych czasach. Cieszę się, że tu jestem – mówi uczennica.
– Zapisanie się do tego projektu było idealne. Jest to ciekawy temat – mówi kolejny uczeń.
W projekcie przewidywane jest 6 spotkań.
POSŁUCHAJ:
Marta Włodarczyk/aKa