Blisko 200 zawodników bierze udział w branżowym konkursie SkillsPoland Gdańsk 2022, który w środę rozpoczął się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo.
SkillsPoland to branżowy konkurs dla uczniów szkół zawodowych, studentów kierunków technicznych i dla osób rozpoczynających karierę. Stawką jest możliwość reprezentowania Polski podczas EuroSkills Gdańsk 2023, czyli w międzynarodowym konkursie, w którym startuje ok. 600 zawodników w wieku 18-25 lat, obecnych już na rynku pracy, ale też uczących się lub studiujących, zwłaszcza na kierunkach politechnicznych.
ŚWIĘTO SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO I TECHNICZNEGO
Jak podkreśliła podczas transmitowanego przemówienia wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, Skills Poland to prawdziwe święto szkolnictwa branżowego i technicznego.
– Tegoroczna edycja SkillsPoland ma wymiar szczególny. Podczas zawodów przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Fundacji Rozwoju Edukacji podpiszą umowę na realizację projektu EuroSkills 2023 Gdańsk. Wartość przedsięwzięcia to prawie 33 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój – mówiła.
WYRÓŻNIENIE I SZANSA
Dodała, że organizacja zawodów EuroSkills, to nie tylko wielkie wyróżnienie, ale też ogromna szansa, aby przybliżać młodym ludziom perspektywy związane z rozwojem umiejętności zawodowych i branżowych.
– Przedsięwzięcie w istotny sposób odpowiada także na potrzeby rynku pracy oraz wspiera budowanie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki – wskazała.
FACHOWCY Z CAŁEJ POLSKI
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że konkurs SkillsPoland gromadzi fachowców z całej Polski.
– Ich pasja, zaangażowanie, entuzjazm, a przede wszystkim profesjonalizm jest wzorem dla nas wszystkich i najlepszą promocją kształcenia zawodowego – powiedziała.
ROZWÓJ KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO
Jak przekazała, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od lat współpracuje z Ministerstwem Edukacji i Nauki nad wdrażaniem w ramach funduszy europejskich rozwiązań, które usprawniają, rozwijają i wzmacniają kształcenie zawodowe w Polsce.
– Działania te będziemy kontynuować także w nowej perspektywie finansowej. W ramach programu „Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Społecznego 2021-2027” stawiamy przede wszystkim na opracowanie i wdrożenie rozwiązań wspierających współpracę pracodawców ze szkołami, a także wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego – podkreśliła.
22 KONKURENCJE
Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zawody w ramach SkillsPoland Gdańsk 2022 są rozgrywane w 22 konkurencjach.
– To jest m.in. gotowanie, cukiernictwo, czy obsługa sali hotelowej i restauracyjnej. Mamy też supernowoczesne zawody, takie jak cyberbezpieczeństwo, integracja systemów robotycznych, czy cyfrowa architektura – wymienił.
CIEKAWE BRANŻE
Dodał, że program WorldSkills jest jednym z narzędzi, które pokazują młodym ludziom, że poszczególne branże są ciekawe.
– Tym bardziej, że żyjemy w dobie przemysłu 4.0. Większość z tych branż się wysoko technologizuje (…). Promujemy zawody, prezentujemy je w zupełnie nowym świetle, zachęcamy młodych ludzi i pokazujemy im, że można być gwiazdą w danym zawodzie i odnosić sukcesy – powiedział.
Konkurs SkillsPoland Gdańsk 2022 potrwa do 25 listopada.
PAP/aKa