Ponad 100 nauczycieli z Ukrainy ukończyło w Gdańsku kurs języka polskiego. Zajęcia na poziomie B1 i B2 z elementami pedagogicznymi były przeznaczone dla obywateli, którzy mieli uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela uzyskane w swoim kraju. Otrzymali zaświadczenia Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz certyfikaty Uniwersytetu Gdańskiego.
– Kurs składał się z pięciu modułów. Największym z nich był 360-godzinny kurs języka polskiego na poziomie B1. Była też jedna grupa, która szła w kierunku B2 – mówi Ewa Furche, dyrektor Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.
– Moduły dotyczyły polskiego systemu oświaty, elementów metodyki nauczania, podstawy programowej, psychologii międzykulturowej. Kurs trwał 18 tygodni. Rozpoczął się 28 czerwca, a zakończył w październiku. Zapewniliśmy uczestnikom cały sprzęt. Zajęcia odbywały się na platformach i w aplikacjach, materiały były tam umieszczane przez prowadzących. Organizowany był też pięciodniowy zjazd, na którym odbywały się zajęcia stacjonarne – wyjaśnia.
Kontynuacyjny, 90-godzinny kurs języka polskiego na poziomie biegłości językowej B2 rozpoczął się 14 listopada 2022 roku. Zapisało się na niego 20 nauczycieli z Ukrainy, którzy uzyskali najwyższe wyniki na egzaminie kończącym intensywny kurs na poziomie B1. Powstała jedna grupa, którą uczy dwóch lektorów. Zakończenie zajęć zaplanowane jest na 20 grudnia.
PRACA W POLSCE
Z projektu mogło skorzystać 138 ukraińskich nauczycieli, którzy w związku z wybuchem wojny po 24 lutego 2022 roku przekroczyli granicę Polski.
– Głównym celem było umożliwienie wykwalifikowanym pracownikom z Ukrainy opanowanie języka polskiego tak, aby mogli podjąć pracę w szkole w charakterze nauczyciela wspomagającego i później nauczyciela danego przedmiotu. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni, że mogli wziąć udział w tym kursie – komentuje Ewa Furche.
Jak dodaje, między prowadzącymi a osobami uczącymi się zawiązało się nawet kilka przyjaźni.
Marta Włodarczyk/aKa